Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żółte recepty od września będą nieważne!

Agata Pustułka
Żółte druki recept za kilka tygodni będą nieaktualne
Żółte druki recept za kilka tygodni będą nieaktualne Fot. Michał Pawlik
Od 1 września tego roku w aptekach województwa śląskiego nie będą realizowane jako refundowane recepty żółte, czyli tzw. kupony RUM (Rejestru Usług Medycznych).

Takie blankiety są specyficzne tylko dla naszego regionu - wprowadzono je wraz z kartami czipowymi dla lepszej kontroli wypisywanych recept.

- Jeśli po wakacjach do apteki przyjdzie pacjent z taką receptą, to albo będzie musiał za leki zapłacić sto procent, albo jeszcze raz pofatygować się do lekarza po inny blankiet, zgodny ze zmienionymi przepisami - przestrzega dr Stanisław Piechula, szef Śląskiej Rady Aptekarskiej i apeluje: lekarze nie wypisujcie już żółtych recept!

- Niestety lekarze, mimo że już w sierpniu mieli zrezygnować z żółtych blankietów, nadal je wykorzystują - twierdzi dr Piechula.

Dlaczego trzeba zlikwidować żółte recepty? Bo śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia chce ujednolicić numerację recept lekarskich i wzory druku recepty, żeby śląskie nie było już żółtą wyspą na mapie Polski. - Recepty, które będą realizowane po 31 sierpnia 2010 roku powinny być wystawiane na drukach recept oznaczonych symbolem "Rp." (tzw. białych) i zgodnych z rozporządzeniem w sprawie recept lekarskich. Na tych samych drukach powinny być wystawiane recepty dla pacjentów z krajów UE lub ubezpieczonych w innych niż śląski oddział oraz dla pacjentów, którzy nie mają przy sobie elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego wydanej przez śląski oddział NFZ - tłumaczy dr Piechula.

Zgodnie z nowymi przepisami, recepty będą zawierać także kod kreskowy lekarzy.
- Dzięki temu pacjenci mniej czasu spędzą przy okienku, bo kodu nie trzeba będzie wpisywać jak dotąd ręcznie - za aptekarza zrobi to po prostu czytnik - wyjaśnia Jacek Kopocz, rzecznik prasowy śląskiego NFZ.

Na leki bez recepty Polacy wydają rocznie ok. 6-7 mld złotych. Wydatki za leki na receptę przekraczają 10 mld zł.

Warto dodać, że sprzedaż leków oraz ich refundacja rosną w piorunującym tempie. W przypadku śląskiego NFZ suma ta przekracza już miliard złotych rocznie, a jeszcze pięć lat temu sięgała ok. 800 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!