Ważne
  Znalezisko w Bobrownikach badane przez krakowskich...

  Znalezisko w Bobrownikach badane przez krakowskich antropologów

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szkielety pięciu osób, wykopane podczas letnich prac remontowych przy zabytkowym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca trafiły w poniedziałek na Uniwersytet Jagielloński.
  Będzie je teraz badał znany polski antropolog, dr Henryk Głąb, bo na razie trudno określić, z którego wieku mogą pochodzić. To bezcenne znalezisko znajdowało się w pięciu jamach grobowych. Kości należą do czterech dorosłych osób i jednego dziecka.

  - Zmarli byli chowani zarówno po południowej, jak i wschodnio-zachodniej stronie kościoła. Leżeli w drewnianych trumnach, zbijanych gwoździami lub jak ma to miejsce w jednym przypadku w kamiennej obstawie. Trudno określić dokładną datę pochówków, ponieważ przy zmarłych nie znaleźliśmy żadnych artefaktów - mówi archeolog Artur Ginter z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. - Podczas analizy odsłoniętych fundamentów świątyni udało się nam wy-dzielić cztery fazy budowy kościoła - dodaje.


  Ratowaniem zabytku zajęli się członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Zabytkowego Kościoła Świętego Wawrzyńca. Aby uzbierać pieniądze na remont świątyni, organizowali różne imprezy, zrobili foldery i ulotki, pozyskiwali sponsorów. Aż 60 tys. zł pozyskali z Funduszu Kościelnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od Starostwa Powiatowego w Będzinie otrzymali 15 tys. zł. Z budżetu gminy Bobrowniki o 5 tys. więcej. W zbiórce pomagali parafianie i Stanisław Faber, proboszcz parafii.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama