Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znalezisko w Bobrownikach badane przez krakowskich antropologów

Anna Zielonka
Krzysztof Ptok dokumentuje znalezisko
Krzysztof Ptok dokumentuje znalezisko Fot. ARC
Szkielety pięciu osób, wykopane podczas letnich prac remontowych przy zabytkowym kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca trafiły w poniedziałek na Uniwersytet Jagielloński.

Będzie je teraz badał znany polski antropolog, dr Henryk Głąb, bo na razie trudno określić, z którego wieku mogą pochodzić. To bezcenne znalezisko znajdowało się w pięciu jamach grobowych. Kości należą do czterech dorosłych osób i jednego dziecka.

- Zmarli byli chowani zarówno po południowej, jak i wschodnio-zachodniej stronie kościoła. Leżeli w drewnianych trumnach, zbijanych gwoździami lub jak ma to miejsce w jednym przypadku w kamiennej obstawie. Trudno określić dokładną datę pochówków, ponieważ przy zmarłych nie znaleźliśmy żadnych artefaktów - mówi archeolog Artur Ginter z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. - Podczas analizy odsłoniętych fundamentów świątyni udało się nam wy-dzielić cztery fazy budowy kościoła - dodaje.

Ratowaniem zabytku zajęli się członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Zabytkowego Kościoła Świętego Wawrzyńca. Aby uzbierać pieniądze na remont świątyni, organizowali różne imprezy, zrobili foldery i ulotki, pozyskiwali sponsorów. Aż 60 tys. zł pozyskali z Funduszu Kościelnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od Starostwa Powiatowego w Będzinie otrzymali 15 tys. zł. Z budżetu gminy Bobrowniki o 5 tys. więcej. W zbiórce pomagali parafianie i Stanisław Faber, proboszcz parafii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!