Charytatywny SMS już bez podatku VAT

  Charytatywny SMS już bez podatku VAT

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wielomiesięczne starania organizacji charytatywnych w Polsce zakończyły się sukcesem. W zeszłym tygodniu weszło w życie rozporządzenie ministra finansów, na podstawie którego darowizny przekazywane za pomocą wiadomości SMS organizacjom pożytku publicznego są zwolnione z 22-procentowego podatku VAT.
  - To dobra wiadomość - mówi Elżbieta Sztabler z Caritas Polska. - Duże akcje charytatywne, jak na przykład ta dotycząca majowej powodzi, przynoszą bardzo wymierne wpływy, którymi musieliśmy dzielić się z fiskusem. Teraz całą kwotę będziemy mogli przeznaczyć na rzecz potrzebujących.

  Wpływy Caritasu z akcji SMS pod hasłem "Powódź" wyniosły aż 5 mln zł. To jedna z największych zbiórek ostatnich lat. Gdyby nie nowe przepisy, operatorzy telefonii komórkowej musieliby oddać fiskusowi 1,1 mln zł i dopiero wówczas kwotę netto przekazać Caritasowi.

  Zmiany przepisów podatkowych od towarów i usług mają zachęcić do wspierania organizacji pożytku publicznego wysyłanymi SMS-ami. Dzięki zwolnieniu z VAT trafi do nich cała darowana kwota. Aby SMS-y charytatywne nie były opodatkowane, konieczne będzie spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim darowizna musi być przeznaczona na rzecz organizacji pożytku publicznego, a nie jakiejkolwiek organizacji społecznej. Pieniądze muszą trafić na rachunek bankowy organizacji w ciągu 45 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Wówczas operator będzie miał prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, a związanego z tymi właśnie charytatywnymi usługami. Operator musi ponadto zawrzeć stosowną umowę z organizacją pożytku publicznego, a dotyczącą przekazania całej kwoty należnej z tytułu wysłanych SMS-ów. Operator działa w tym przypadku również charytatywnie.

  Sukces organizacji pożytku publicznego jest jednak tylko częściowy. Z podatku nie są zwolnione charytatywne SMS-y wysyłane z telefonów na kartę. - Naszym zdaniem nowe prawo trzeba dopracować - mówi Zuzanna Krygiel z działu promocji PCK. - W tej chwili mamy darczyńców opodatkowanych i nieopodatkowanych VAT-em. Nie bardzo wiadomo, jak formułować do nich komunikaty.

  Osoby korzystające z telefonów na kartę nie otrzymują faktur. Operator telefoniczny już wcześniej pobiera wynagrodzenie za wysyłane przez nie SMS-y charytatywne. W takiej sytuacji część kwoty pobierana przez operatora będzie nadal opodatkowana.

  PCK z akcji SMS-owej na hasło "Powódź" zebrał około 1,5 mln zł. Pod rządami starych przepisów musiałby oddać fiskusowi w formie podatku VAT 330 tys. zł. Im większa zbiórka, tym więcej pieniędzy od operatorów trafiało wprost do kieszeni państwowej i to bulwersowało opinię społeczną.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama