Zabrze: E-kopalnia Bielszowice może pracować bez górników....

  Zabrze: E-kopalnia Bielszowice może pracować bez górników. Prawie

  BS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Szybkie w montażu, tanie w utrzymaniu, bezprzewodowo i bez udziału człowieka informują, co się dzieje w górniczych obudowach. Takie zmyślne urządzenie właśnie zamontowano w kopalni w Bielszowicach, mają je w Polsce jeszcze tylko KWK Budryk i Marcel.
  W kopalni Bielszowice zainstalowano innowacyjny, bezprzewodowy system monitorujący pracę podziemnych urządzeń. Jest to już trzecia polska kopalnia wyposażona w nowinkę techniczną, wpływającą w zasadniczy sposób na bezpieczeństwo pracy górników. Wcześniej takie urządzenie zostało zainstalowane w kopalniach Budryk i Marcel.

  Jak twierdzi producent, urządzenie o nazwie FAMAC RSPC jest pionierskie i stanowi prawdziwy przełom w monitorowaniu prac wydobywczych.
  Wchodzi w skład systemu e-kopalnia, służącego do nadzorowania on line procesu wydobycia węgla. W kopalni Bielszowice zamontowano je w ścianie 841a w pokładzie 405/2wg, będzie nadzorowało 89 sekcji obudów zmechanizowanych, wchodzących w skład kompleksu ścianowego.

  - Urządzenie to służy do monitorowania stanu ciśnienia w podporach hydraulicznych obudów ścianowych. Dzięki gromadzonym informacjom, dotyczącym np. przekroczenia normy lub niewystarczającego ciśnienia w podporach obudowy, system umożliwia prawidłowe kierowanie stropem eksploatowanej ściany. Pozwala również na identyfikację uszkodzeń w obrębie stojaków oraz bloków zaworowych obudowy zmechanizowanej. Cieszy nas, że coraz więcej kopalń korzysta z innowacyjnych rozwiązań, realnie zwiększających bezpieczeństwo górników - mówi Ryszard Bednarz, wiceprezes ds. rozwoju spółki FAMUR SA z Katowic, producenta pionierskiego rozwiązania.

  W KWK Budryk podobne rozwiązanie na 164 sekcjach obudowy zmechanizowanej wprowadzono przed rokiem, system pracuje także w KWK Marcel, gdzie obsługuje 20 sekcji obudów ścianowych. Kopalnie twierdzą, że jest szybki w montażu oraz tani w utrzymaniu. Uszkodzenia mechaniczne pojedynczych elementów podpór obudów ścianowych są szybko identyfikowane i - co szczególnie istotne - nie powodują przerwania ciągłości transmisji danych do komputera lokalnego i dalej na powierzchnię kopalni. To zaś jest fundamentalne dla zdrowia i życia górników.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama