W Sejmiku Samorządowym Województwa Śląskiego będzie więcej...

  W Sejmiku Samorządowym Województwa Śląskiego będzie więcej radnych z Rybnika

  PS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dzisiaj odbyło się LIV posiedzenie Sejmiku Województwa Śląskiego. Radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany liczby radnych w okręgach wyborczych do Sejmiku Województwa Śląskiego.
  Przyczyną zmian w dotychczasowym rozdaniu mandatów jest spadek liczby ludności w okręgu 5 (obejmującym Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice, Świętochłowice oraz Zabrze), co spowodowało zmiany w tzw. jednolitej normie przedstawicielskiej, obliczonej przez podzielenie liczby mieszkańców województwa przez liczbę radnych wybieranych do Sejmiku.

  Spadek ludności w okręgu 5, który liczy aktualnie 608 098 mieszkańców, ma wpływ na zmniejszenie się normy przedstawicielskiej, która wynosi 6,42.
  Jednocześnie norma przedstawicielska w okręgu 3 (Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory oraz powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki oraz wodzisławski) wynosi 7,6 przy 719 598 mieszkańcach. Jest to najwyższa wartość współczynnika spośród okręgów w województwie.

  W związku ze zmianą liczby mieszkańców przepisy Ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw wskazują na konieczność zmniejszenia liczby radnych wybieranych okręgu 5 z siedmiu mandatów do sześciu mandatów przy jednoczesnym zwiększeniu liczby mandatów przypadających na okręg 3 z siedmiu na osiem. Ogólna liczba radnych Sejmiku Województwa nie ulega zmianie i wynosi 48 mandatów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama