Śląskie szpitale czeka kolejny rok nędzy, a pacjentów...

  Śląskie szpitale czeka kolejny rok nędzy, a pacjentów kolejki

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Plan finansowy NFZ dla śląskiego oddziału Funduszu na 2011 rok grozi katastrofą, bo na leczenie może zabraknąć ok. 300 mln złotych. Zdesperowani dyrektorzy szpitali w naszym regionie grożą buntem.
  Zapowiadają, że nie podpiszą kontraktów z NFZ. Dlatego wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zdecydował się poprosić minister zdrowia Ewy Kopacz o więcej pieniędzy dla śląskiej służby zdrowia.
  Największe problemy będą mieć szpitale. - Kontrakty mogą być o 8-9 proc. niższe od tegorocznych - przyznaje Łukaszczyk. - Trudno spodziewać się, by dyrektorzy chcieli takie umowy podpisać.

  Nakłady, zwłaszcza na internę, chirurgię oraz pediatrię, mogą być niższe nawet o 10 proc.
  - Już ten rok jest potwornie ciężki i nie wyobrażam sobie funkcjonowania mojej placówki w jeszcze gorszych warunkach - twierdzi Iwona Łobejko, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego św. Barbary w Sosnowcu.

  Wielu dyrektorów przewidując kłopoty, które zaczną w tym roku narastać od końca września (bo zawsze końcówka roku jest najtrudniejsza i zaczyna się ograniczanie przyjęć) już teraz wygasza pracę niektórych oddziałów. - Remontują szpitale, twierdzą, że brakuje im lekarzy, a potem, w weekend, oddział ratunkowy w moim szpitalu przyjmuje 60 pacjentów okulistycznych, których inne placówki nie przyjęły - dodaje dyr. Łobejko.

  Z danych śląskiego NFZ wynika, że tylko w pierwszym półroczu tego roku szpitale o 190 mln zł przekroczyły swoje kontrakty. Podobnie było w ubiegłym roku, ale wtedy interwencje posłów oraz pikiety Solidarności pod Ministerstwem Zdrowia pomogły uniknąć zapaści placówek.

  Ostatecznie kontrakty dla szpitali obcięto o niespełna dwa procent, ale kosztem innych działów, np. stomatologia dostała mniej o 30 proc., a o 20 proc. obcięto środki na lecznictwo uzdrowiskowe oraz rehabilitację.

  Długi wszystkich placówek, których właścicielem jest samorząd województwa wynoszą 96 mln zł, ale w tym długi dziewięciu Wojewódzkich Szpitali Specjalistycznych aż 82 mln złotych.

  - Rzeczywiście, w tym roku niepokojąco rośnie zadłużenie szpitali wielospecjalistycznych - mówi radny sejmiku Sergiusz Karpiński.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !!

   osvald (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 23

   zientek nieudaczniku!! raus do swoich braci warszafskich !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama