Śląska kolej: czekają nas 2 lata chaosu

  Śląska kolej: czekają nas 2 lata chaosu

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Co gdzie załatwisz
  1/2
  przejdź do galerii

  Co gdzie załatwisz
  ©Fot. A. Gola, A. Ławrywianiec

  Z głównego dworca kolejowego w regionie znikną bowiem wszystkie punkty udzielania informacji i prawie połowa kas. Najgorsze jest jednak to, że w dworcowym budynku przy placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej (dawny plac Andrzeja) nie będzie dworca zastępczego z prawdziwego zdarzenia, na którym podróżny mógłby jednocześnie kupić bilet na każdy pociąg i zasięgnąć każdej potrzebnej informacji - chociaż jeszcze niedawno zapewniały o tym władze PKP.


  Wkrótce na Dworcu Głównym, na peronie 4, będzie działać tylko jedna kasa biletowa Przewozów Regionalnych. Na peronach 2, 3 i 4, gdzie dziś jest 5 biletomatów, ma z kolei się docelowo pojawić 9 takich maszyn.

  By trafić do kasy Przewozów Regionalnych, pasażera czeka spacer po mieście

  Na dworcu tymczasowym na placu Młodzieży Powstańczej będzie 11 kas PKP Intercity, ale już żadnej Przewozów Regionalnych ani punktu informacyjnego tego największego przewoźnika w kraju. PKP wyrzuciło bowiem PR ze swoich budynków, bo Przewozy - największy przewoźnik kolejowy w kraju - zalegają w opłatach za wynajem kas.

  Swoje kasy i punkt informacji Przewozy planują więc zainstalować poza budynkami obu dworców - w kamienicy na ul. Kościuszki 3 (przy skrzyżowaniu z ul. Konopnickiej, kilkaset metrów od dworca).

  Właśnie zaczął się remont budynku. I tak ma być przez najbliższe dwa lata. Ale po tym czasie wcale nie jest pewne, że PR wrócą do wyremontowanego dworca. Przemysław Gardoń, dyrektor Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, odgraża się, że jego firma na Kościuszki może zostać na stałe, bo czynsze płaci tam o połowę niższe niż te, które ściągały z jego firmy PKP. Bez względu na to, co zdecydują władze PR, ofiarami wojny dwóch przewoźników będą wkrótce tysiące zdezorientowanych klientów kolei, biegających po całym mieście w poszukiwaniu biletów i informacji.

  Już we wrześniu pasażera chcącego kupić w Katowicach bilet na pociąg czeka prawdziwa droga przez mękę. Bilety na przejazd będą kupowali w trzech miejscach, z których jedno (na ul. Kościuszki) będzie oddalone od dworca PKP o kilkaset metrów. Tam bowiem znalazły dla siebie kąt wyrzucone przez PKP z dworca Przewozy Regionalne.

  Dzisiaj podróżni na dworcu w Katowicach, przez który przejeżdża około 700 pociągów dziennie, mają do dyspozycji dziesięć kas PKP Intercity, siedem kas Przewozów Regionalnych oraz prowadzony przez tego drugiego przewoźnika punkt informacyjny. Sytuacja zmieni się na przełomie września i października, kiedy zamknięte zostanie główne wejście od strony placu Szewczyka. Kasy znikną z głównego i dolnego holu i pojawią się w budynku dworca tymczasowego oraz na placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej (dawnym placu Andrzeja). W nowym miejscu zabraknie jednak kas Przewozów Regionalnych. Dlaczego? - Spółka nie płaci nam za wynajem powierzchni na dworcach i w skali kraju zalega nam ze spłatą przeszło 100 milionów złotych - argumentuje Michał Wrzosek, rzecznik PKP ds. produktowych.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rabunkowa eksploatacja Regionu Śląsk!!!

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 93 / 64


   "W województwie śląskim występuje największa w skali kraju powierzchnia obszarów zdegradowanych i zdewastowanych, stanowiących spuściznę po okresie PRL, kiedy to Śląsk pełnił funkcję głównego...rozwiń całość


   "W województwie śląskim występuje największa w skali kraju powierzchnia obszarów zdegradowanych i zdewastowanych, stanowiących spuściznę po okresie PRL, kiedy to Śląsk pełnił funkcję głównego ośrodka przemysłowego kraju. Problem stanowi jednak nie tylko masowość występowania obszarów poprzemysłowych, ale również ich lokalizacja - bardzo często są to centra miast. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest z jednej strony degradacja przestrzeni, a z drugiej problemy natury społeczno-gospodarczej, jak np.: bezrobocie, przestępczość czy ubóstwo, które negatywnie odbijają się zarówno na wizerunku regionu, jak i jego pozycji konkurencyjnej. Szansą na ożywienie zdegradowanych obszarów jest ich rewitalizacja, czyli nadanie im nowych funkcji społeczno-gospodarczych, poprawienie ich estetyki czy podniesienie w nich jakości życia. Tu pojawia się jednak często czynnik hamujący, którym jest bariera finansowa."

   PS:20 lat rządów potwierdza bezgraniczną nieudolność zorganizowania tego państwa! Nie za tym głosowali (niektórzy!!!) nasi przodkowie w przegranym przez Polskę plebiscycie na Śląsku!!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zapoznaj się z planem Katowic cirano

   re (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 84 / 70

   dokładnie tak nazywa się ten plac - oddziałów młodzieży powstańczej, plac andrzeja jest nieco dalej na południowy zachód od dworca

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Katowicki chaos

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 96 / 60

   A kiedy to nie było chociażby małego chaosu w na katowickim dworcu, he?
   Plac Andrzeja przemianowany na "plac młodzieży powstańczej". Jakiej, tej warszawskiej? Bo tak właściwie tylko ona,...rozwiń całość

   A kiedy to nie było chociażby małego chaosu w na katowickim dworcu, he?
   Plac Andrzeja przemianowany na "plac młodzieży powstańczej". Jakiej, tej warszawskiej? Bo tak właściwie tylko ona, ogłupiona, poszła i ochotnie ginęła za "polską słuszną sprawę".
   Polok był i bydzie durniym. Za coś nos Panie skoroł tym okupantym!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama