Ważne
  Fałszywy architekt zatrzymany w urzędzie w Częstochowie

  Fałszywy architekt zatrzymany w urzędzie w Częstochowie

  BM

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  37-letni oszust z Tarnowskich Gór, bez żadnych uprawnień mianował się architektem i na podstawie podrobionych dokumentów wykonywał projekty budowlane. Został zatrzymany w częstochowskim Urzędzie Miasta, w czasie gdy załatwiał formalności dotyczące kolejnej nielegalnej budowy.
  37-letni mieszkaniec Tarnowskich Gór, przebywający na terenie powiatu kłobuckiego nie ma nawet wykształcenia wyższego. Na nietypowy sposób zarabiania pieniędzy wpadł kilka lat temu. Postanowił zostać architektem.

  W tym celu wyrobił sobie pieczątkę z tytułem magistra inżyniera oraz nazwą firny. Aby uprawdopodobnić legalność firmy użył logo istniejącego częstochowskiego biura architektów.


  - Mężczyzna nie posiadając więc żadnych uprawnień budowlano-technicznych i nie będąc wpisanym lub zgłoszonym na listy właściwych Okręgowych Izb w tym zakresie, samowolnie wykonywał projekty budowlane oraz załatwiał całość spraw związanych z pozwoleniami na budowę - wyjaśnia podinsp. Joanna Lazar, rzecznik prasowy KMP. - Oczywiście w tych czynnościach posługiwał się sfałszowaną pieczątką z fikcyjnym numerem określającym jego rejestrację jako architekta oraz potwierdzającą to, iż posiada uprawnienia na budowę, projektowanie oraz kierowanie i nadzorowanie budowy.

  Jak wstępnie ustalili policjanci na postawie jego projektów zostało wybudowanych co najmniej 6 domów lub innych pomieszczeń gospodarczych. W taki właśnie sposób również wybudował sobie dom.

  Oszust został zatrzymany w częstochowskim Urzędzie Miasta gdy załatwiał pozwolenia na budowę do kolejnego już zlecenia. Na trop przestępcy wpadli policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą, którzy ustalili operacyjnie zakres jego działalności.

  - Oni również ustalili, iż mężczyzna, w czerwcu tego roku, aby skrócić czas oczekiwania na formalności administracyjne postanowił posunąć się dalej i sfałszować pozwolenie na rozbudowę budynku mieszkalnego. Taki dokument złożył w banku celem uzyskania kredytu hipotecznego w wysokości 60 tysięcy złotych - dodaje Lazar. - Mężczyzna był już notowany w policyjnych rejestrach właśnie za przestępstwa gospodarcze.

  Od zleceniodawców brał po kilka tysięcy złotych. Policjanci sprawdzają także ile domów lub innych pomieszczeń gospodarczych zostało wybudowanych na podstawie sfałszowanych a więc nieważnych decyzjach.

  Zatrzymany odpowie za oszustwo i porabianie dokumentów, za które to przestępstwa grozi mu 8 lat pozbawienia wolności.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama