Ważne
  Student z zagranicy na wagę tysięcy euro

  Student z zagranicy na wagę tysięcy euro

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zagraniczny student w Katowicach, Gliwicach czy Rybniku to prestiż i żywa reklama uczelni. A co najważniejsze konkretny zastrzyk finansowy. To dlaczego jest ich tak niewielu?
  W kraju studiuje ich zaledwie 13 tys. na 2 mln studentów. W śląskich uczelniach sytuacja też nie jest lepsza. Najlepsze wyniki mają Śląski Uniwersytet Medyczny, który rozdał czterysta indeksów, oraz Uniwersytet Śląski, gdzie na studiach stacjonarnych studiuje sto osób z różnych krajów świata. Politechnika Śląska ma ich zaledwie czternastu.

  6 tys. euro rocznie to stawka dla cudzoziemca za studia na kierunku architektura

  Uczelnie publiczne zrzeszone w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich uważają, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego niewiele robi, żeby je reklamować poza granicami kraju.
  " Jednym z istotnych wyzwań, w obliczu których stoi polskie szkolnictwo wyższe, jest zwiększenie poziomu jego umiędzynarodowienia, a zwłaszcza zwiększenie liczby studentów zagranicznych studiujących w naszym kraju" - pisze prof.
  Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor Uniwersytetu Warszawskiego i przewodnicząca KRASP. I dodaje, że "w tym kontekście KRASP z niepokojem obserwuje działania MNiSW, przeczące deklarowanym intencjom". Zarzucają resortowi, że w tym roku wycofał się ze wspierania stoiska promującego polskie uczelnie na wielkich międzynarodowych konferencjach, przez co stracili możliwość prezentacji i udziału w ważnych wydarzeniach.

  Polskie uczelnie mają powód do narzekań, bo studenci, którzy już trafią pod skrzydła naszych uczelni, chwalą sobie studia w Polsce.

  Guillaume Gardin z Francji do tego stopnia polubił Śląsk, że w kilka miesięcy nauczył się świetnie mówić po polsku. - We Francji rozpocząłem studia na historii, zdecydowałem jednak, żeby pojechać do Polski. Bardzo mi się tu spodobało. Właśnie zrobiłem licencjat z historii na Uniwersytecie Śląskim. To zupełnie inne studia niż we Francji. U nas na zajęciach jest tylko historia Francji, a w Polsce mówi się na różne tematy. To wspaniałe. Zostaję - opowiada Gardin.

  Gardin mieszka w Paryżu, w którym jest kilkadziesiąt uczelni. - Warto gdzieś pojechać, poznać ludzi. Poznałem wiele osób z Chorwacji, Serbii i Węgier i wszyscy są zadowoleni. Nie chcę wracać do Francji - dodaje.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama