Fragment tupolewa w sukni Matki Bożej na Jasnej Górze

  Fragment tupolewa w sukni Matki Bożej na Jasnej Górze

  Beata Marciniak

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowa sukienka wzbudziła wielkie zainteresowanie
  1/4
  przejdź do galerii

  Nowa sukienka wzbudziła wielkie zainteresowanie ©Fot. Waldemar Deska

  W sukience ważącej 17 kilogramów umieszczono maleńki fragment samolotu Tu-154, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem.

  Autorem projektu i wykonawcą koron oraz sukni jest Mariusz Drapikowski, bursztynnik z Gdańska. Nad kolejnym dziełem dla Czarnej Madonny pracował dwa lata.

  - Umieściłem fragment tu-polewa pod szatą Jezusa, bo ludzie, którzy zginęli w tej katastrofie są w Bożym miłosierdziu - wyjaśnia artysta. - Także złote korony na skronie Jezusa i Maryi posiadają głęboką symbolikę. Trzy gwiazdy znajdujące się w centralnym miejscu korony oznaczają trzy stany Matki Bożej, że była dziewicą przed, w trakcie i po narodzeniu Jezusa.
  W tych gwiazdach umieszczone są trzy niezwykłe materiały - meteoryty planetarne. W centralnej części jest meteoryt z Księżyca, obok z Marsa i Merkurego, z wszelkimi potwierdzeniami z instytutów naukowych, w tym z NASA. Są to wyjątkowo rzadko spotykane materiały. Do wykonania sukni Czarnej Madonny też użyto meteorytów. Suknia jest w barwach: niebieskiej, granatowej i delikatnym odcieniu szafiru. W znacznej części wykonana jest z opali, labradorytów, szafirów i tysięcy brylantów. Natomiast suknia Jezusa - z koralowca. Nowe korony dla obrazu były gotowe już kilka miesięcy temu, na początku marca pobłogosławił je w Watykanie papież Benedykt XVI.

  Wotum znajduje się w specjalnej gablocie. Pilnują go strażnicy jasnogórscy. Ci wyjaśniają ciekawskim pątnikom, gdzie na królewskim płaszczu znajduje się kawałek tupolewa. - Jest w prawym dolnym rogu - odpowiada na pytania jeden ze strażników.

  - To szczególna sukienka i bardzo piękna, dobrze, że upamiętnia smoleńską katastrofę - twierdzi pątniczka Anna Janik.

  Ofiary na stworzenie sukienki składali pielgrzymi z Polski i zagranicy. To nie tylko datki pieniężne, ale i biżuteria, monety, pamiątki rodzinne. Znaleziony w pobliżu miejsca katastrofy smoleńskiej kawałek blachy ze skrzydła tupolewa przywiozła na Jasną Górę polska zakonnica.

  To już dziewiąta sukienka, którą paulini zdobią Cudowny Obraz. Drugą natomiast, którą wykonał Drapikowski.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama