Ważne
  Pole golfowe powstanie w Jaworznie

  Pole golfowe powstanie w Jaworznie

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Atrakcją dzielnicy Ciężkowice ma stać się pole golfowe. Wybuduje je firma Smart z Tychów, która kupiła od Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Ciężkowicach 131-hektarową działkę.
  Pole, które ma kosztować ok. 20 mln zł, powstanie między stadniną koni w Ciężkowicach a zalewem Sosina w dzielnicy Szczakowa. W pobliżu jest też centrum nurkowe Orka. - Taka lokalizacja to prawdziwy strzał w dziesiątkę - mówi Kazimierz Nikiel, właściciel firmy Smart. - Stąd wszędzie jest blisko. Samochodem z Katowic można tu dojechać w 20 minut, z Sosnowca w 10. Blisko mieliby także golfiści z Krakowa - dodaje.

  Będzie to pole klasy mistrzowskiej z 18 dołkami i zapleczem sportowym. Powstanie też akademia golfa. W planach jest budowa minilądowiska, hotelu, ośrodka SPA, budynku klubowego, części handlowo-gastronomicznej. Będzie też część pod zabudowę apartamentową.


  - To ogólna koncepcja. Czekamy, aż wojewoda śląski zatwierdzi plan zagospodarowania przestrzennego Ciężkowic - tłumaczy Kazimierz Nikiel.

  Pole golfowe zajmie 90 ha. Powstaną sztuczne pagórki, jeziorka, dolinki i niewielka rzeczka. Początek budowy zaplanowano w przyszłym roku. Najpierw powstanie dziewięć dołków. Dzięki temu połowa pola będzie otwarta wcześniej.

  W Polsce z roku na rok rośnie zainteresowanie tą dziedziną sportu. Dziś zajmuje się nią w woj. śląskim kilkaset osób.

  - Wbrew pozorom gra w golfa nie jest sportem elitarnym. Jeszcze w czasach PRL-u panowało przekonanie, że golf to zajęcie dla tak zwanej zgniłej burżuazji. Tymczasem w krajach zachodnich w golfa grają zarówno starsi, jak i młodsi ludzie - mówi Nikiel.

  Okazuje się, że ta dyscyplina nie jest też wcale taka droga. Wartość sprzętu i samej gry to koszty porównywalne z jazdą na nartach czy grą w tenisa ziemnego.

  - Kij golfowy z całym wyposażeniem można kupić już od 700 złotych. Od czegoś trzeba zacząć - mówi Robert Szwarc, kapitan pola golfowego Śląskiego Klubu Golfowego. Jest jednym z najstarszych golfistów w Polsce. Gra od 1982 roku.

  Mieszkańcy Jaworzna są nastawieni pozytywnie. - Pole będzie atrakcją. Gry w golfa uczyłem się we Francji, dlatego myślę, że będę stałym bywalcem pola w Ciężkowicach - mówi Dawid Domagalski z Jaworzna.

  Dzięki inwestycji pracę będzie mogło znaleźć nawet kilkaset osób. Urzędnicy liczą, że północna dzielnica miasta stanie się atrakcyjna turystycznie i wypromuje miasto w Polsce i Europie.
  - Jeśli plany wypalą, będzie to sukces. Spodziewamy się, że Jaworzno dzięki polu zyska niemałą promocję - mówi Sebastian Kuś z Urzędu Miejskiego.

  Gdzie można pograć w golfa? Kogo ta gra pasjonuje?  Golf Club Pszczyna
  Jest to 9-dołkowe pole golfowe na 28 hektarach powierzchni. Przylega do Zagrody Żubrów i do zabytkowego Parku Książąt Pszczyńskich.
  Rosa Private Golf Club pole golfowe w Konopiskach koło Częstochowy Kompleks składa się 18-dołkowego pola klasy mistrzowskiej z 80 stanowiskami (14 jest zadaszonych).
  Śląski Klub Golfowy w Siemianowicach Śląskich 18-dołkowe pole golfowe o powierzchni 42 ha leży w dzielnicy willowej, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu Bażantarnia. Jest tu pole ćwiczebne, szkółka golfowa, wypożyczalnia sprzętu. Oni grają w golfa:
  Wojciech Pijanowski, Andrzej Strzelecki, Robert Rozmus, Piotr Gąsowski, Piotr Machalica, Zbigniew Zamachowski, Cezary Pazura. Do znanych golfistów w woj. śląskim należą np. Michał Goli i Leszek Żelezny.
  Na czym polega gra w golfa? Gra polega na wrzucaniu małej piłeczki do niewielkich otworów w ziemi. Trafia się przy pomocy uderzeń specjalnymi kijami golfowymi. Chodzi o to, aby piłeczkę wrzucić do dołka tak, aby wykonać przy tym jak najmniej uderzeń. Golf był dyscypliną olimpijską w latach 1900-1904. Ponownie ma zadebiutować na imprezie tej rangi w 2016 roku na Olimpiadzie w Rio de Janeiro.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nowe pole golfowe

   Turysta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 103 / 92

   Dobre dla podniesienia atrakcyjnosci turystycznej aglomeracj katowickiej i dla samych mieszkancow.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   golfik

   dennis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 94 / 106

   najlepsza gra w jaka gralem. idealna do relaxu. poprawia samopoczucie i koncetracje. uczy wytrwalosci i cierpliwosci :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama