Bytom: Powstaje monitoring przyszłości

  Bytom: Powstaje monitoring przyszłości

  Marcin Szczepański

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Już za kilka lat Bytom może przypominać miasto znane z filmów science-fiction. W filmie "Raport mniejszości" specjalna komórka policji potrafiła na podstawie przepowiedni wykrywać przestępstwa zanim zostaną popełnione.
  Tymczasem naukowcy z polsko-japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Bytomiu zajmą się opracowaniem systemu moni-toringu, który automatycznie wykryje podejrzane zachowania i sytuacje, mogące nosić znamiona przestępstwa.

  Nowy system rozpozna człowieka po jego chodzie bądź twarzy

  - W ostatnim czasie pojawił się w nauce nurt inteligentnego monitoringu - tłumaczy profesor Konrad Wojciechowski, dziekan wydziału informatyki WSTK w Bytomiu.
  - System, nad którym pracujemy, będzie potrafił rozpoznać człowieka po jego chodzie, rozpoznać interakcje między ludźmi, na przykład bijatykę, czy też nawet rozpoznać twarz człowieka. Opracujemy także system, który rozpozna emocje człowieka po jego gestach czy mimice twarzy. Do współpracy zaprosimy tutaj psychologów - dodaje.
  System opracowany będzie na potrzeby służb dbających o nasze bezpieczeństwo. Bytomska policja już dysponuje bardzo nowoczesnym monitoringiem cyfrowym, jednak jak zapewniają funkcjonariusze, są otwarci na nowości.

  - Na razie projekt brzmi nieco utopijnie i musimy poczekać, aż okaże się, jak bardzo jest skuteczny - mówi Adam Jakubiak, rzecznik bytomskiej komendy. - Wiemy jednak, że już istnieją kamery, który rozpoznają tablice rejestracyjne i identyfikują poszukiwane samochody. Jeśli więc będziemy mieli możliwość wprowadzania do takiego systemu danych o sposobie poruszania się przestępcy albo rysopisów twarzy, to taki system byłby bardzo pomocny.

  Środki na prowadzenie badań - a potrzeba na nie 2,1 mln zł - pochodzą z grantu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na projekty związane z poprawą bezpieczeństwa. Stroną techniczną zajmie się firma 3S - Śląskie Sieci Światłowodowe. Kamery testowane będą na bytomskim rynku. Badania mają potrwać dwa lata.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama