Katowice: Negocjacje z Kompanią Węglową

  Katowice: Negocjacje z Kompanią Węglową

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Widzę cień nadziei na porozumienie - tak piątkowy początek negocjacji z zarządem Kompanii Węglowej ocenił Stanisław Kłysz, wiceprzewodniczący Solidarności w tym koncernie.
  Prócz Solidarności, w spotkaniu, które odbyło się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim udział wzięło jeszcze dziesięć innych związków. Wszystkie domagają się od zarządu Kompanii gwarancji utrzymania wynagrodzeń i stanu zatrudnienia na poziomie z ubiegłego roku, a także zachowania w strukturach spółki wszystkich dotychczas działających w niej kopalń i zakładów.

  - Nie chodzi tu wyłącznie o kopalnię Halemba-Wirek.
  Projekt nowej strategii KW zakłada też zamknięcie "Anny", wydzielenie z Kompanii KWK "Bolesław-Śmiały", czy Zakładu Remontowo-Produkcyjnego, a ponadto ograniczenie wydobycia i zwolnienie 1400 pracowników. Nie zgadzamy się na to. Uważamy jednak, że należy rozmawiać z zarządem na etapie tworzenia strategii, a nie po jej przyjęciu - mówi Stanisław Kłysz.

  Jedenaście central związkowych od kwietnia pozostaje w sporze zbiorowym z zarządem KW. Na wczorajsze spotkanie zaprosił obie strony wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, jako przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. W ciągu ponad dwóch godzin zarówno związkowcy, jak i przedstawiciele Kompanii przedstawili mu swoje stanowiska. Do poważnej wymiany argumentów jednak nie doszło.

  Mediacje z prawdziwego zdarzenia mają rozpocząć się dopiero 24 sierpnia. Mimo deklarowanych szans na porozumienie, związkowcy nie zamierzają odwoływać zaplanowanego na 2 września referendum w sprawie strajku generalnego.

  - Można by to zrobić dopiero wówczas, gdybyśmy doszli do porozumienia. Zresztą referendum to jeszcze nie strajk - komentuje Stanisław Kłysz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama