Siemianowice Śląskie: Wszystkie Rosomaki jadą do Afganistanu

  Siemianowice Śląskie: Wszystkie Rosomaki jadą do Afganistanu

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pełne ręce roboty mają pracownicy Wojskowych Zakładów Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich.
  Prócz budowania nowych transporterów Rosomak, fabryka ponownie wzięła na warsztat kilkuletnie "Rośki" z polskich jednostek. Po montażu dodatkowego opancerzenia i siatki chroniącej przed pociskami z granatników, wszystkie wozy maluje się w pustynne barwy maskujące. Po takim liftingu kierowane są do Afganistanu. W to samo miejsce wysyłane są również wszystkie nowe Rosomaki (pierwotnie zakładano, że część z nich zostanie do dyspozycji żołnierzy w kraju).

  Nieoficjalnie można usłyszeć, że to efekt zaostrzającej się sytuacji, w jakiej znaleźli się polscy żołnierze, uczestniczący w misji wojskowej na terenie Afganistanu. Obecnie mają na wyposażeniu ponad setkę Rosomaków. Powtarzające się ataki talibów zmuszają jednak MON do uzupełnienia w sprzęt polskiego kontyngentu. A odporne na ostrzał i wyposażone w 30-mm działo wozy niejednokrotnie ratowały naszych żołnierzy z poważnych opresji. Stąd też zapotrzebowanie na większą liczbę Rosomaków.

  - W tym roku wyślemy do Afganistanu 51 transporterów. W tej liczbie mieszczą się zarówno nowe pojazdy, jak też te, które są u nas dopancerzane - tłumaczy Michał Rumin, rzecznik siemianowickich zakładów.
  Zgodnie z podpisaną w 2003 roku umową z resortem obrony WZM mają do roku 2013 wyprodukować dla polskiej armii 690 transporterów Rosomak. Bogdan Klich, szef MON, deklarował jednak, że chciałby rozszerzyć kontrakt o około setkę dodatkowych wozów. Poza samą produkcją WZM prowadzi też centrum serwisowo-naprawcze dla swych eksportowych pojazdów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama