Ważne
  Policja usunęła "obrońców krzyża" sprzed Pałacu...

  Policja usunęła "obrońców krzyża" sprzed Pałacu Prezydenckiego

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  W sobotę nad ranem policjanci na prośbę BOR usunęli kilka osób spod krzyża przy Pałacu Prezydenckim. Na Krakowskim Przedmieściu jest spokojnie, ludzie którzy ostatnie dni spędzili przy krzyżu, rozeszli się. Kancelaria Prezydenta nie planuje przeniesienia krzyża. Ale "obrońcy" już stawiają kolejne krzyże - za barierką. A pod nimi pojawiają się pierwsze znicze...
  - W nocy funkcjonariusze BOR zwrócili się do nas z prośbą o pomoc w przeniesieniu osób spod krzyża z uwagi na zabezpieczenie pirotechniczne, związane z obchodami święta Wojska Polskiego - powiedział rzecznik stołecznej policji Maciej Karczyński.

  Na miejsce sprowadzono policyjnych negocjatorów. - Prosiliśmy wielokrotnie, by osoby spod krzyża przeniosły się kilkanaście metrów dalej do wyznaczonego dla nich sektora. Niektóre usłuchały, kilka zdecydowanie odmówiło i oświadczyło, że zgadza się na rozwiązanie siłowe. Funkcjonariusze przenieśli te osoby na niewielką odległość od krzyża - powiedział rzecznik.

  Poinformował, że przeniesionych zostało kilka osób. Pozostałe same przeszły do wyznaczonego rejonu. Policjanci usunęli spod krzyża także ich bagaże i transparenty. Akcji policji towarzyszyły zarówno okrzyki aprobaty, jak i obelgi.

  Jak powiedział Karczyński, podczas kontroli okazało się, że jedna z osób, które nie chciały przejść do wyznaczonego sektora, jest poszukiwana. Przewieziono ją do komendy policji i po pewnym czasie zwolniono. Mężczyzna, według nieoficjalnych informacji PAP, był poszukiwany przez swoją rodzinę w celu ustalenia miejsca zamieszkania. Żadna z pozostałych osób nie została zatrzymana.

  Na razie nie wiadomo czy osoby stojące przez wiele dni pod krzyżem będą ponownie do niego dopuszczone. Pytany o to rzecznik Biura Ochrony Rządu Dariusz Aleksandrowicz powiedział PAP, że usunięcie ich w tym momencie spowodowane było przygotowaniami do obchodów święta Wojska Polskiego. "Decyzje co dalej jeszcze nie zapadły" - dodał. Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy, ta kwestia będzie konsultowana z Kancelarią Prezydenta, policją i strażą miejską.

  Na Krakowskim Przedmieściu ok. godz. 10 było spokojnie. Kilkanaście osób przyglądało się policjantom i strażnikom miejskim pilnującym barierek odgradzających krzyż. Jak powiedział PAP jeden ze strażników, "od kilku godzin panuje spokój".

  Kobieta, która powiedziała, że "była tu przez wiele dni", wyraziła przekonanie, że "tak licznie jak dotąd obrońcy krzyża już pod Pałac Prezydencki nie wrócą". - Ludzie pokazali, że są w stanie zorganizować się przeciwko tym, którzy mataczą w sprawie katastrofy smoleńskiej, ale nie będą tu przychodzić w nieskończoność - powiedziała. Zaznaczyła, że służby miejskie na bieżąco zabierają kwiaty i znicze, które ludzie tutaj zostawiali.

  Pozostali pod Pałacem Prezydenckim nieliczni przeciwnicy przenosin krzyża podkreślali, że "nawet najpiękniejsza tablica na budynku pałacu czy w kościele garnizonowym ich nie satysfakcjonuje". "Są miejsca, do których trzeba wracać, a takim miejscem jest właśnie krzyż pod pałacem" - mówili.

  W Biurze Prasowym Kancelarii Prezydenta dowiedzieliśmy się, że nie ma obecnie planu przeniesienia krzyża.

  Tymczasem na Krakowskim Przedmieściu, tylko nieco dalej od Pałacu, bo za barierkami ustawionymi przez policję, już "obrońcy" ustawili kolejny krzyż, nieco mniejszy, także drewniany. Przed kolejnym symbolem już zaczęły się także pojawiać znicze i modlący się ludzie. Wokół rośnie ilość osób chcących wyrazić swoje zdanie na temat krzyża i jego pozostawienia bądź usunięcia sprzed Pałacu, zaczyna się prawdziwy hyde park. Emocje zaczynają narastać, ale nie dochodzi do przepychanek.

  akt. kd

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (48)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jarek musi odejść !

   Rebe Icek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

   Jarek musi odejść !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W realu nie ma za co żyć! Czy winen krzyż?

   NorvidnH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Tu aby przetrwać trzeba będzie grillować zdrowe i nie chemiczne szczuty dla starych i emerytów. Niech PEŁŁO! da darmowe pułapki i książkę kucharska 100 dań ze szczura!
   Napinacze i napiedzielacze w...rozwiń całość

   Tu aby przetrwać trzeba będzie grillować zdrowe i nie chemiczne szczuty dla starych i emerytów. Niech PEŁŁO! da darmowe pułapki i książkę kucharska 100 dań ze szczura!
   Napinacze i napiedzielacze w komentarzach myśla tylko o Polsce i walce z Bogiem ze swojego punktu widzenia.
   PEŁŁO to libertyni od lesobgejów i bidey dla 90 % społeczeństwa!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fanatycy

   zdzich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   lać pałami to cholerstwo zapaskudzające krakowskie przedmieście co to za rząd niemogący poradzić sobie z kilkoma debilami chronionymi przez największego debila kaczyńskiego ktorego brat współwinny...rozwiń całość

   lać pałami to cholerstwo zapaskudzające krakowskie przedmieście co to za rząd niemogący poradzić sobie z kilkoma debilami chronionymi przez największego debila kaczyńskiego ktorego brat współwinny jest śmierci 95 osób.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kaczyński - kryształowy polityk

   Władysław (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Oto dowód:"Janusz Palikot: W 2007 r. czekałem na wynik wyborów, a po wygranej wiedziałem, że moim celem jest osłanianie Tuska, że jako premier musi mieć wolne ręce do rządzenia. Awanturę z PiS...rozwiń całość

   Oto dowód:"Janusz Palikot: W 2007 r. czekałem na wynik wyborów, a po wygranej wiedziałem, że moim celem jest osłanianie Tuska, że jako premier musi mieć wolne ręce do rządzenia. Awanturę z PiS wziąłem na siebie. Jako polityk nie miałem żadnych skrupułów. Już lepiej, żeby dziennikarze ciskali gromy na mnie niż na Rostowskiego. Rostowski niech ma komfort pracy w tym czasie, kiedy ja ściągam na siebie ogień artyleryjski. Świadomie wybieram takie momenty, aby kłopot swojej partii wziąć na klatę."

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wpiszcie sobie w you tube

   Rebe Icek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   OSZOŁOMY POD PAŁACEM
   To prawdziwa "twarz" fanatyków radio maryjnych wykorzystywanych przez jara

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama