Uczniowie z Jastrzębia skonstruowali syntezator mowy

  Uczniowie z Jastrzębia skonstruowali syntezator mowy

  Barbara Musiałek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jakub Król i Maciej Skórzański, uczniowie 3. klasy technikum w Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu Zdroju, zaprojektowali urządzenie, które umożliwiło porozumiewanie się ze światem cierpiącemu na zanik mięśni i nieumiejącemu mówić 56-letniemu mieszkańcowi Gorzyczek.
  - Teraz, gdy chce mi się pić, mogę poprosić o wodę - mówi chory mężczyzna.

  Podobne urządzenia można dostać na rynku, ale kosztują fortunę. Dlatego chłopcy instrukcję budowy urządzenia wraz z potrzebnym oprogramowaniem zamieścili w internecie, by z wynalazku mogli korzystać inni niepełnosprawni.

  Córka chorego z Gorzyczek, Dominika Kocoń, znalazła w internecie informację o młodych wynalazcach z Jastrzębia, którzy stworzyli program - syntezator mowy - ułatwiający korzystanie z komputera osobom niepełnosprawnym (pisaliśmy o tym 15 kwietnia) i wysłała do nich maila z prośbą o pomoc. Napisała, że ma ciężko chorego ojca, który się nie porusza, a ostatnio stracił głos.
  Chociaż wcześniejszy wynalazek przeznaczony był dla osób, które potrafią mówić, chłopcy podjęli się zadania. - Po kilku dniach "Projekt Życia" mieliśmy opracowany w 70 procentach. Skonstruowanie urządzenia zajęło trzy miesiące - mówi Jakub Król.

  Jak ono działa? - Chory naciska przyciski tzw. kontrolera, który znajduje się przy nogach - mówi Jakub. - Dwa z nich służą do przewijania słów na ekranie komputera, a trzeci do zatwierdzania wybranych zdań - dodaje.

  Kontroler zrobiony jest ze zwykłej klawiatury, którą młodzi wynalazcy rozkręcili i zmodyfikowali. Urządzenie można zbudować za 300 zł. Rodzina jest wdzięczna chłopcom.

  - Zrobili wszystko za darmo. Normalnie za takie urządzenie trzeba by było słono zapłacić - mówi Dominika Kocoń. Pod wrażeniem są nawet w PFRON. - Urządzenie, które pomaga niepełnosprawnym w codziennym życiu jest godne uwagi - mówi Tomasz Leleno, rzecznik PFRON.

  Rozmowa z Markiem Plurą, posłem PO, działającym głównie w sferze polityki społecznej


  Czym dla osób niepełnosprawnych jest dostęp do nowoczesnego sprzętu?
  Każdy może znaleźć się w tak trudnej kondycji fizycznej, że porozumiewanie się z otoczeniem stanie się niemożliwe. Mnie również to czeka, bo choruję na postępujący zanik mięśni. Sądzę więc, że każde urządzenie dające szansę na kontakt z innymi ludźmi osobom chorym, ma dla nich olbrzymie znaczenie. Pozwala im na przekraczanie niepełnosprawności, wykorzystywanie swych talentów i zdolności do budowania przyjaźni. Urządzenia tego typu dają po prostu chorym szansę na normalne życie.

  Czyli warto wspierać młodych wynalazców z Jastrzębia Zdroju?
  Z pewnością. Warto wspierać takich ludzi, bo postęp techniki jest dziś tak szybki, że tylko ci, którzy podążają za nim krok w krok są w stanie tworzyć nowe rozwiązania. A ci chłopcy dali niepełnosprawnym możliwość dostępu do urządzenia, pozwalającego im na kontakt z otoczeniem, przy niewielkim nakładzie finansowym. I praktycznie każdy może je mieć, bo 300 zł nie jest dla tych osób nieosiągalną kwotą. Nawet przy niskiej rencie.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Obsługa komputera przez ON

   tawior (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 61

   Choruję na SLA i już nie mówię, jestem niewładny-mogę tylko poruszać głową. Wystarczy mi to aby obsługiwać komputer. Jak nie mogę siedzieć to pracuję na leżąco. A mogę pracować dzięki...rozwiń całość

   Choruję na SLA i już nie mówię, jestem niewładny-mogę tylko poruszać głową. Wystarczy mi to aby obsługiwać komputer. Jak nie mogę siedzieć to pracuję na leżąco. A mogę pracować dzięki żonie-pełnomocnikowi, szczęściu, rodzinie, znajomym, mojej wiedzy i współczesnej technice.
   Pozdrawiam Tadeusz Siewiorzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Strona Projektu

   Maciej Skórzański (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 53

   Więcej przeczytać można na oficjalnej stronie projektu:
   www.ProjektZycia.tk
   Ze strony tej można także za darmo pobrać całe oprogramowanie oraz znaleźć wskazówki jak samemu w prosty sposób...rozwiń całość

   Więcej przeczytać można na oficjalnej stronie projektu:
   www.ProjektZycia.tk
   Ze strony tej można także za darmo pobrać całe oprogramowanie oraz znaleźć wskazówki jak samemu w prosty sposób zbudować kontroler.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama