Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od dzisiaj Jastrzębie Zdrój z łącznikiem

Barbara Kubica
Wymiana tablic z nazwą miejscowości będzie słono kosztować - mówi Teresa Waler
Wymiana tablic z nazwą miejscowości będzie słono kosztować - mówi Teresa Waler Fot. Aleksander Król
Koniec trwającej 6 lat batalii jastrzębskich urzędników o pisownię nazwy miasta. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uznało, że stosowana do tej pory pisownia "Jastrzębie Zdrój" jest niezgodna z prawem i musi zostać zmieniona. W nazwie musi być łącznik pomiędzy Jastrzębiem a Zdrojem.

- Chcieliśmy zostać przy dotychczasowej pisowni, ponieważ taka jest wola mieszkańców. Władze pozostały głuche na nasze prośby, powołując się na zasady ortografii. Ortografia ortografią, ale od każdej zasady są wyjątki - mówi Marian Janecki, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

5500 jastrzębskich firm będzie teraz musiało wymienić wszystkie dokumenty, pieczątki i wizytówki na nowe, zawierające już prawidłową pisownię nazwy miasta

Mimo wielu pism wysyłanych do Warszawy, uzasadnień opracowywanych na podstawie słownika ortograficznego, wizyt samorządowców w stolicy, trzeba wszystko zmieniać.

Właściciele ponad 5,5 tysiąca jastrzębskich firm muszą zmieniać pieczątki, wizytówki i szyldy. To samo czeka przychodnie zdrowia, szkoły, sąd, prokuraturę i Urząd Miasta. Tymczasem urzędnicy nawet nie są w stanie oszacować, jak kosztowna będzie to operacja.

Dobra wiadomość jest taka, że mieszkańcy nie muszą od razu wymieniać dokumentów.
- Honorowane będą dokumenty z dotychczasową pisownią "Jastrzębie Zdrój", aż do naturalnego terminu upływu ich ważności - zapewnia Marian Janecki.

Mieszkańcy mogą więc odetchnąć z ulgą, bo dowody osobiste czy prawa jazdy nie stracą ważności z dnia na dzień.

- Całe to zamieszanie jest bez sensu. Przecież ten łącznik niczego nie wnosi, a wiąże się z kłopotami. Ile to tablic z nazwą miasta trzeba będzie wymienić - mówi jastrzębianka Teresa Waler.

O ile mieszkańcy nie muszą wymieniać swoich dowodów, urzędników czeka prawdziwa rewolucja.
- W pierwszej kolejności trzeba wymienić setki pieczątek. Później przyjdzie czas na tablice zawierające nazwę. Będziemy to robili sukcesywnie, na przykład podczas remontów - zaznacza Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka magistratu.

Decyzja o konieczności zmiany pisowni nazwy miasta zapadła po opinii wydanej przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, która działa przy MSWiA.

- Już w 2004 r. stwierdziła ona, że zgodnie z zasadami języka polskiego, dwuczłonowe nazwy miejscowości pisze się z łącznikiem. Tak jest w przypadku innych miast, na przykład Bielska-Białej czy Krynicy-Zdroju. Ta zasada obowiązuje wszystkich i dla Jastrzębia nie ma wyjątku - podkreśla Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSWiA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!