Od dzisiaj Jastrzębie Zdrój z łącznikiem

  Od dzisiaj Jastrzębie Zdrój z łącznikiem

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Koniec trwającej 6 lat batalii jastrzębskich urzędników o pisownię nazwy miasta. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uznało, że stosowana do tej pory pisownia "Jastrzębie Zdrój" jest niezgodna z prawem i musi zostać zmieniona. W nazwie musi być łącznik pomiędzy Jastrzębiem a Zdrojem.
  - Chcieliśmy zostać przy dotychczasowej pisowni, ponieważ taka jest wola mieszkańców. Władze pozostały głuche na nasze prośby, powołując się na zasady ortografii. Ortografia ortografią, ale od każdej zasady są wyjątki - mówi Marian Janecki, prezydent Jastrzębia-Zdroju.

  5500 jastrzębskich firm będzie teraz musiało wymienić wszystkie dokumenty, pieczątki i wizytówki na nowe, zawierające już prawidłową pisownię nazwy miasta


  Mimo wielu pism wysyłanych do Warszawy, uzasadnień opracowywanych na podstawie słownika ortograficznego, wizyt samorządowców w stolicy, trzeba wszystko zmieniać.

  Właściciele ponad 5,5 tysiąca jastrzębskich firm muszą zmieniać pieczątki, wizytówki i szyldy. To samo czeka przychodnie zdrowia, szkoły, sąd, prokuraturę i Urząd Miasta. Tymczasem urzędnicy nawet nie są w stanie oszacować, jak kosztowna będzie to operacja.

  Dobra wiadomość jest taka, że mieszkańcy nie muszą od razu wymieniać dokumentów.
  - Honorowane będą dokumenty z dotychczasową pisownią "Jastrzębie Zdrój", aż do naturalnego terminu upływu ich ważności - zapewnia Marian Janecki.

  Mieszkańcy mogą więc odetchnąć z ulgą, bo dowody osobiste czy prawa jazdy nie stracą ważności z dnia na dzień.

  - Całe to zamieszanie jest bez sensu. Przecież ten łącznik niczego nie wnosi, a wiąże się z kłopotami. Ile to tablic z nazwą miasta trzeba będzie wymienić - mówi jastrzębianka Teresa Waler.

  O ile mieszkańcy nie muszą wymieniać swoich dowodów, urzędników czeka prawdziwa rewolucja.
  - W pierwszej kolejności trzeba wymienić setki pieczątek. Później przyjdzie czas na tablice zawierające nazwę. Będziemy to robili sukcesywnie, na przykład podczas remontów - zaznacza Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka magistratu.

  Decyzja o konieczności zmiany pisowni nazwy miasta zapadła po opinii wydanej przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, która działa przy MSWiA.

  - Już w 2004 r. stwierdziła ona, że zgodnie z zasadami języka polskiego, dwuczłonowe nazwy miejscowości pisze się z łącznikiem. Tak jest w przypadku innych miast, na przykład Bielska-Białej czy Krynicy-Zdroju. Ta zasada obowiązuje wszystkich i dla Jastrzębia nie ma wyjątku - podkreśla Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSWiA.
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama