E-znicz, czyli jak się robi biznes na cmentarzu

  E-znicz, czyli jak się robi biznes na cmentarzu

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Klikasz i odpalasz e-świeczkę! To nowa usługa uruchomiona przez Komunalny Zakład Usług Pogrzebowych w Katowicach - zarządcy sześciu katowickich cmentarzy komunalnych.
  KZUP kilka miesięcy temu udostępnił w sieci internetową wyszukiwarkę grobów. Na stronie www.kzup.katowice.pl klikamy zakładkę "wyszukiwarka", wpisujemy imię albo nazwisko zmarłego albo datę narodzin lub śmierci, a wyszukiwarka odnajduje grób. I tak oglądamy dwa zdjęcia, mamy informacje o lokalizacji grobu - sektor, numer rzędu, załączona jest też mapa. W sumie w wyszukiwarce zewidencjonowano 30 tys. grobów z cmentarzy przy ul.: Goetla, Panewnickiej, Meteorologów (wojskowy), Murckowskiej, Kołodzieja, a także z cmentarza żołnierzy radzieckich.

  Korzystanie z wyszukiwarki jest bezpłatne. Za to odpalenie e-znicza już kosztuje. I to niemało. Za palący się miesiąc zapłacimy 9 zł netto, jednodniowy znicz kosztuje 2 zł, a na cały rok - 30 zł. Przy okazji odpalenia świeczki możemy dodać pamiątkowy wpis. E-znicze w Katowicach palą się na razie tylko dwa. Na Śląsku wyszukiwarka jest też w Gliwicach, ale bez zdjęć, tu też można palić e-znicze. Powiedzieliśmy więc, ile kosztują świeczki w Katowicach. - Tak drogo? - zdziwiła się Iwona Kokowicz, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach. - U nas jest za darmo, nie planujemy opłat - dodaje. Mimo to Mirosław Herman, dyrektor KZUP w Katowicach, podejrzewa, że gratisowe e-świeczki to na razie promocja.

  - Aby te usługi uruchomić, trzeba było zainwestować. Pieniądze, które uzyskamy, zostaną wykorzystane na kolejne inwestycje czy utrzymanie cmentarzy - zapowiada Herman. KZUP generalnie stawia na nowe. Drogą elektroniczną możemy zamówić usługę zapalenia prawdziwego znicza czy umycie nagrobka. Otrzymamy nawet zdjęcie grobu przed sprzątaniem i po. Pakiet podstawowy dla grobu pojedynczego - uprzątnięcie zwiędłych kwiatów i zniczy, umycie nagrobka, ustawienie jednego małego znicza i dokumentacja fotograficzna - to koszt 280 zł. Pakiet całoroczny powiększony o sprzątanie terenu wokół i nabłyszczanie nagrobka - 550 zł. Elektronicznie możemy też opłacić miejsce na cmentarzu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama