Gliwicka pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę

  Gliwicka pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę

  JH

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ponad 1000 pielgrzymów wyruszyło dziś w najstarszą w kraju ślubowaną pielgrzymkę na Jasną Górę. Na miejsce dotrą w sobotę.
  Dzisiaj spod gliwickiej katedry wyruszyła XVIII Diecezjalna i 364 piesza pielgrzymka na Jasną Górę.

  Na miejsce mają dotrzeć w sobotę, pokonując ponad 100 km. Wiernych żegnał ks. biskup pomocniczy Gerard Kusz. W kazaniu mówił m.in.: - Kościół potrzebuje modlitwy, która buduje i rozszerza. Jesteście oczekiwani przez Najświętszą Matkę Boską Częstochowską.

  Przypomnijmy, pielgrzymi z Gliwic wyruszali przed laty na Jasną Górę, by podziękować Maryi za cudowne ocalenie przed wojskami Mansfelda.
  Gdy wróg rozpoczął oblężenie Gliwic, dzielni gliwiczanie odpierali atak za atakiem, kobiety lały z murów smołę. Kilka dni po zawierzeniu miasta Matce Boskiej wojska Mansfelda ustąpiły. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa Bądźmy świadkami miłości.

  Historycy twierdzą, że jest to najstarsza ślubowana pielgrzymka w Polsce, która rozpoczęła się w 1646 r. i nieoficjalnie walczy o palmę pierwszeństwa w tym względzie z jedną z najliczniejszych - warszawską.

  ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE PIELGRZYMKI

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poprawka

   white (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 35

   W Gliwicach znana była tradycja pielgrzymowania na Jasną Górę. Pierwsza taka ślubowana pielgrzymka odbyła się w 1626 r., po cudownym uratowaniu miasta przed protestanckimi wojskami hrabiego Ernesta...rozwiń całość

   W Gliwicach znana była tradycja pielgrzymowania na Jasną Górę. Pierwsza taka ślubowana pielgrzymka odbyła się w 1626 r., po cudownym uratowaniu miasta przed protestanckimi wojskami hrabiego Ernesta Mansfeldazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chyba nie pójdę

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 37

   Jako najstarsza, powinna zostać odprawiona, jak na prawdziwych katolików przystało, na KOLANACH!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama