W Chałupkach zatrzymano Rumunów z trefnym złomem

  W Chałupkach zatrzymano Rumunów z trefnym złomem

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ponad 5 ton złomu miedzi i mosiądzu próbowali nielegalnie wwieźć do Polski obywatele Rumunii.
  Zostali zatrzymani podczas kontroli prowadzonej na drodze krajowej nr 78 w okolicach Chałupek przez Straż Graniczną.

  - Nasi funkcjonariusze zatrzymali do kontroli dwa samochody dostawcze. Kierowcami fiata i mercedesa byli obywatele Rumunii. W trakcie sprawdzania pojazdów okazało się, że w samochodach przewożony jest złom m.in. przewody, rurki, ścinki blachy i elementy różnego rodzaju urządzeń - łącznie 5320 kilogramów - relacjonuje ppłk Cezary Zaborski, rzecznik Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Zgodnie z przepisami, przetransportowanie tego rodzaju odpadów na terytorium Polski jest możliwe dopiero po uzyskaniu stosownego zezwolenia głównego inspektora ochrony środowiska.

  Złom był przeznaczony dla jednej z polskich firm z województwa dolnośląskiego, kierowcy nie posiadali stosownych dokumentów. - Dlatego nielegalny ładunek został zatrzymany i zabezpieczony. Wszczęto już postępowanie administracyjne i karne. Rumuni zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Raciborzu, gdzie przyznali się do przedstawionych im zarzutów i zgodzili na dobrowolne poddanie się karze, czyli roku pozbawienia wolności z zawieszeniem na 2 lata - dodaje Zaborski.

  Zgodnie z prawem firmie, która uczestniczy w nielegalnym, międzynarodowym transportowaniu odpadów, grozi kara od 50 do 300 tysięcy zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama