Egzekutor, czyli sposób tyskiej Izby Wytrzeźwień na...

  Egzekutor, czyli sposób tyskiej Izby Wytrzeźwień na ściąganie długów

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Izba Wytrzeźwień w Tychach, by szybciej odzyskiwać od swoich klientów zaległe zapłaty, zatrudniła egzekutora. To pierwszy taki przypadek w Polsce!
  Teraz na konto izby pieniądze trafiają w ciągu kilku tygodni. Wcześniej niektórzy dłużnicy zwlekali z zapłatą nawet kilka lat.

  Egzekutor Kazimierz Śleziona podchodzi do swojej pracy z socjologicznym zacięciem i, jak mówi dyrektorka izby Alicja Kazimierska, jest bardzo skuteczny.

  - Mam za zadanie odzyskanie pieniędzy za pobyt w Izbie Wytrzeźwień od około 900 osób z terenu Tychów, bo działam jedynie w granicach tego miasta - wyjaśnia Śleziona, który jako egzekutor bywał już zarówno w luksusowych rezydencjach, jak i piwnicach, gdzie trafiają wyrzuceni przez rodzinę nałogowcy. Ci zresztą do tyskiej izby trafiają regularnie i dość rzadko są niewypłacalni.

  - Od razu wiem, czy egzekucja długu jest możliwa, bo na oko widać, jaki jest status majątkowy dłużnika. Niektórzy zawstydzeni epizodem płacą zaraz następnego dnia. W trudnych przypadkach trzeba np. blokować im konto bankowe - ocenia Śleziona.

  Śleziona, choć praca egzekutora jest pełna emocji, jeszcze nigdy nie spotkał się z przejawami agresji ze strony dłużników. Porusza się więc bez obstawy i ma nadzieję, że tak pozostanie.
  Zanim Tychy zatrudniły w maju br. egzekutora, odzyskiwaniem pieniędzy od dłużników zajmował się Urząd Skarbowy. Procedury ciągnęły się jednak w nieskończoność. Izbie brakowało środków i trzeba ją było dofinansowywać z budżetu miasta. Dwa lata temu pojawiła się nawet groźba niewypłacenia personelowi pensji.
  - Długi ściągamy w ok. 60 procentach, ale od ośmiu lat nie zmieniła się opłata za pobyt w izbie. Wynosi ona 250 złotych i nie pokrywa ponoszonych przez nas rzeczywistych kosztów - twierdzi Kazimierska.

  By wesprzeć finansowo izby, Stowarzyszenie Dyrektorów i Głównych Księgowych Izb Wytrzeźwień zaapelowało, by wysokość odpłatności za pobyt w izbie ustalał dyrektor placówki, przy zachowaniu zasady, iż nie może ona przekraczać 25 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. - Co dałoby wzrost opłaty do ok. 340 złotych. Byłby to dla izb niewątpliwe spory zastrzyk finansowy - wyjaśnia Kazimierska. Rocznie do tyskiej izby trafia ok. 5,5 tys. osób.

  150 tys. klientów


  W Polsce działa 46 izb wytrzeźwień. Według danych za rok 2009 w placówkach przebywało około 150 tysięcy osób, w tej liczbie 23 tysiące stanowiły osoby bezdomne, a ponad 50 tysięcy sprawcy przemocy domowej.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   faja

   piwosz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 81 / 84

   Płacenie 240 lub 340 zł i więcej za pobyt w izbie wytrzeźwień to złodziejstwo, które powinno być ścigane z mocy prawa. Jest to przestępstwo takie jak kradzież. Pomijam kwestię pozbawienia wolności...rozwiń całość

   Płacenie 240 lub 340 zł i więcej za pobyt w izbie wytrzeźwień to złodziejstwo, które powinno być ścigane z mocy prawa. Jest to przestępstwo takie jak kradzież. Pomijam kwestię pozbawienia wolności obywatela, które również jest przestępstwem. Skoro te przybytki są deficytowe i trzeba je dotować, to najlepiej je zlikwidować, a pieniądze przeznaczyć na sieroty. Izby wytrzeźwień to relikt PRL-u, smutny przeżytek, aż dziw, że jeszcze istnieją.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   egzekutor

   ajaaaaajaaaaj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 85 / 66

   sciągają tylko z ludzi kase a warunki to nie najlepsze są to się nazywa więzienie a nie izba wytrzezwień

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama