Z Pyrzowic wylatują czołgi, konie i opłatki

  Z Pyrzowic wylatują czołgi, konie i opłatki

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Operatorzy cargo i poczty kurierskiej przewieźli w tym roku z Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice (albo na pyrzowickie lotnisko) 6500 ton ładunków - dwa razy więcej niż przed rokiem.
  Z Pyrzowic leciały do Algierii papierosy, do Malezji czołgi "Twardy", do Czadu uzbrojenie dla naszych żołnierzy z misji pokojowej. Podczas pożaru w kopalni na Ukrainie samoloty transportowały sprzęt gaśniczy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Na misje w Afryce odprawiano np. foremki do opłatków i częstochowskie medaliki. Z pyrzowickiego lotniska wylatywała też pantera śnieżna - wieziono ją do Kazachstanu, gdzie w zoo czekał na nią przystojny samiec. Z kolei z Kanady do Pyrzowic przylatują głównie farmaceutyki, elektronika oraz części do maszyn. Codziennie na podkatowickim lotnisku odprawia się ok. 30 ton ładunków.

  W pyrzowickim porcie cargo codziennie odprawia się ok. 30 ton ładunków

  - Chcemy być centrum cargo na Polskę południową - mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

  W porcie są obecne światowe firmy kurierskie - DHL, UPS, FED express. Fracht lotniczy jest co prawda drogi, ale za to szybki i pewny. Samolotami przewożono już konie, materiały niebezpieczne, okna. Drogą powietrzną można przewieźć wszystko, co mieści się w drzwiach samolotu. Najwięcej przesyłek kursuje do Niemiec i Włoch.

  Na tegoroczny wzrost przewozów wpływ miało uruchomienie jesienią 2009 r. pierwszego w historii polskiego lotnictwa bezpośredniego połączenia cargo do Kanady. Samoloty, o ładowności ok. 45 ton, latają w każdy weekend. GTL prowadzi rozmowy z kolejnymi operatorami lotniczego cargo, którzy są zainteresowani uruchomieniem stałych połączeń z Azją. Do 2013 roku w Pyrzowicach ma powstać nowy terminal cargo. Wtedy starty i lądowania samolotów możliwe będą 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama