Nominacja do encyklopedii

  Nominacja do encyklopedii

  Michał Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Za starego porządku każda encyklopedia miała dwa niezależne komitety redakcyjne: jeden naukowy, drugi partyjno-polityczny. Najpierw ten pierwszy starannie dobierał hasła według klucza merytorycznego.
  Po czym ten drugi dokonywał skreśleń zjawisk lub osób nieprawomyślnych i nieakceptowanych przez wszechwładną partię i dopisywał do listy nazwiska, które z politycznej nominacji powinny się w encyklopedii znaleźć.

  W ten oto sposób komunistyczne leksykony, zamiast być nośnikami uniwersalnej wiedzy i opisywać wszystkie zdarzenia, zjawiska i postaci ważne dla dziejów świata - stawały się kompendiami wiedzy akceptowanej przez partię i spisami osób tej partii miłych, nawet jeśli były to miernoty bez żadnego dorobku.
  Jeśli weźmiemy dziś do ręki encyklopedie z lat 60. czy 70., próżno w nich szukać np. wielu wybitnych postaci z historii II Rzeczpospolitej, polskiego Kościoła czy Armii Krajowej, za to "działaczy ruchu robotniczego" o naciąganych lub wręcz sfałszowanych życiorysach mamy tam na pęczki.

  Przykro mi to pisać, ale takie właśnie mam skojarzenia, gdy przeglądam internetową Encyklopedię Solidarności, firmowaną przez IPN, katowickie Stowarzyszenie "Pokolenie" i Wydawnictwo Volumen. Spojrzałem na to przedsięwzięcie tylko pod kątem naszego śląsko-zagłębiowskiego podwórka i już na starcie przeniosłem się do mentalnego PRL-u. Jak na dłoni widać, że całą listę układano z PiS-owskiej perspektywy, skutecznie eliminując wszystkich, którzy tej partii są obcy, oraz dopisując zastępy nikomu nieznanych osób, o których w latach pierwszej Solidarności nikt nie słyszał, za to dziś bliskie są partyjnemu kierownictwu.

  W indeksach tej kuriozalnej pseudoencyklopedii nie znalazłem bardzo wielu osób, które na Śląsku zakładały Solidarność we wrześniu 1980 roku, gdy u władzy pozostawał jeszcze bezwzględny PZPR-owski bonza Zdzisław Grudzień; które w 1982 roku były przez wiele miesięcy internowane, a potem szykanowane i skazywane na zawodową banicję - ludzi, którzy dali dowód osobistej odwagi w chwili, gdy było to cenne i rzadko spotykane dobro.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo Panie Michale

   darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Nareszcie ktoś odważył sie wyrażać publicznie o tym, co jest powszechną prawdą, ale zwykle przemilczaną.
   Na obchodach rocznicy powstania warszawskiego widzialem " weteranów ", którzy w 1944r....rozwiń całość

   Nareszcie ktoś odważył sie wyrażać publicznie o tym, co jest powszechną prawdą, ale zwykle przemilczaną.
   Na obchodach rocznicy powstania warszawskiego widzialem " weteranów ", którzy w 1944r. mieli po 6-8 lat!
   Pamiętam, kiedy kilka lat temu dziennikarze TVN odwiedzili z kamerą " weterana "AK , szefa małopolskiego terenowego koła kombatantów Armii Krajowej. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że ów "bojownik " urodził się w 1945 roku. W naszym kraju wraz z upływem lat wzrasta ilośc kombatantów.
   Podobnie z działaczami opozycji antykomunistycznej. Niektórzy pospolici przestępcy, ktorzy w latach 40-tych rabowali sklepy i ludność cywilną są dziś przez IPN gloryfikowani i traktowani na równi z żolnierzami AK, BCh czy AL.Wielu dzisiejszych ideologów PiS to byli aparatczycy PZPR. Za to za "kombatantów uważa się takich ludzi, jak np. Sławomir Skrzypek. Nie wypada źle wypowiadać się o zmarłych, ale jest prawdą , że dla milionów Polaków pozostanie on tępym obleśnym bucem, wykreowanym przez Kaczyńskich. A kto pamięta, że człowiek ten w 2000r. rozdrobnił Polskie Koleje Państwowe na kilka spólek co spotęgowało obecny bezwład polskich kolei. Nie wpominając już o jego pracy w NBP, gdzie był tylko kukłą sterowaną przez doradców i na jego miejcu równie dobrze mógłby siedzieć szympans albo małpka Donia.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brakuje Smolorza

   Filutek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Tyle pisaniny, a autorowi chodzi o to, że w "Encyklopedii Solidarności" nie ma nazwiska Smolorz Michał.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama