Niesolidarne rozliczenia

  Niesolidarne rozliczenia

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  1980 rok - Grzegorz Stawski
  1/3
  przejdź do galerii

  1980 rok - Grzegorz Stawski ©Fot. ARC Władysław Morawski

  Ostatnio zgodnie stoją razem tylko na jednym zdjęciu, choć w bezpiecznej od siebie odległości. To fotografia z pierwszego posiedzenia Rady Historycznej, do której przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Piotr Duda, oprócz Alojzego Pietrzyka i Grzegorza Stawskiego, uczestników sierpniowych strajków, powołał kilkunastu byłych związkowych działaczy, by przy udziale Jerzego Buzka dbali o godne upamiętnienie historii.

  Trzydzieści lat temu więcej było porządnych ludzi niż szuj i karierowiczów

  Rada wystosowała z okazji jubileuszu wydarzeń apel o poszanowanie dorobku i dobrego imienia Solidarności, ale przeszłość nie daje Pietrzykowi i Stawskiemu spokoju. Budzą się upiory. Padają zarzuty o fałszowanie historii. Zaczęło się grzebanie w życiorysach: kto gdzie był, co robił i czy naprawdę zasłużył się Polsce.

  - Dla mnie te animozje nie mają sensu, ponieważ obaj zagwarantowali sobie miejsce w historii - twierdzi Marek Kempski, były szef regionu, były wojewoda śląski, członek Rady.
  Konflikt jednak przybiera na sile, a emocje rosną, zaś upływ czasu wręcz służy wyciąganiu szczegółów.

  Kto ważniejszy
  W 1980 roku Pietrzyk i Stawski pracowali w jednej kopalni. KWK Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju (dziś Zofiówka) to była antykomunistyczna awangarda, wyłom w PRL-owskiej węglowej twierdzy. Wybuch strajku 28 sierpnia stał się godziną próby.
  Stawski, członek Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, był sygnatariuszem historycznych porozumień 3 września. O cztery lata starszy Pietrzyk był jednym z inicjatorów przełomowego strajku, który pokazał władzom, że protestujące Wybrzeże dostało decydujące wsparcie górników.

  - To ja zaproponowałem, żeby do komitetu strajkowego dołączyli ludzie z dozoru - twierdzi Pietrzyk. Przyszło trzech, w tym Stawski. - Zgłosiłem się sam. Wypowiedziałem wtedy posłuszeństwo dyrektorowi kopalni - mówi Stawski.
  Od tego czasu mieli się na oku.
  - A teraz walczą o to, kto był ważniejszy, kto jest większą legendą. To niepotrzebne, bo rzuca cień na przeszłość, z której możemy być dumni - mówi anonimowo jeden ze związkowców. Nie podaje nazwiska, bo dość ma kłótni dawnych kolegów i wciągania go w spór.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama