Znowu ogarnęła nas gorączka pomników

  Znowu ogarnęła nas gorączka pomników

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Niektórzy bohaterowie na cokołach goszczą tylko czasowo. O tym, komu dziś warto stawiać pomniki, a kogo z nich pozrzucano - pisze Agata Pustułka
  Powstanie pomnika upamiętniającego katastrofę pod Smoleńskiem to kwestia czasu. Trwa wyścig pomysłów, a sprawa budzi ogromne emocje. Można wręcz mówić o początku pomnikowej wojny. Potyczkę o interpretację przeszłości stoczono już w Ossowie, gdzie nie dopuszczono do odsłonięcia pomnika poświęconego żołnierzom Armii Czerwonej poległym w 1920 roku.

  Jak wytłumaczyć, że kilkaset kilometrów dalej, w Łośniu bezpiecznie mogą się czuć radzieccy wyzwoliciele?


  Cóż. Nie ma racjonalnego wytłumaczenia. W Polsce znów się zaczęła pomnikowa gorączka i już. Do tej pory Polacy chętnie zrzucali bohaterów z cokołów.

  Boom na papieża minął
  Odlewnia w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych, gdzie powstaje najwięcej pomników na rynek polski i zagraniczny, nawet tak egzotyczny jak algierski i japoński, to zwierciadło, w którym odbijają się sympatie historyczne i polityczne Polaków.

  Po boomie lat 90. rynek nasycił się pomnikami Jana Pawła II i teraz zamówień nie ma już prawie wcale. Postumentów papieża Polaka stoi w kraju ponad sto, m.in. w Sosnowcu i Ogrodzieńcu, i tego rekordu nie pobije żaden z bohaterów.

  Teraz odlewnia przygotowuje pomniki dla Amerykanów (w tym grupę pięciu tancerek i monument anonimowego patrioty), zaś wśród rodzimych zamówień dominują te honorujące niekontrowersyjnych bohaterów. Niedawno z odlewni wyjechała Maria Konopnicka oraz dwie monumentalne postaci z brązu bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki.

  Augustyn Dyrda, znany tyski rzeźbiarz, uważa, że najlepsze dla artysty są czasy, gdy bohaterów zrzuca się z cokołów. - To znak, że będą praca i pieniądze - uśmiecha się Dyrda.

  W czasie swojej bogatej kariery rzeźbił i komunistycznych przywódców, i postaci świętych. Z perspektywy minionych lat, na których nie brakowało zakrętów, uważa, że pomniki należy stawiać dopiero, gdy minie odpowiednio dużo czasu, który jest potrzebny na refleksję i ocenę danej osoby.
  - Pomnik nie może budzić kontrowersji, wywoływać społecznych awantur. Powinien przede wszystkim grać symboliką - wyjaśnia Dyrda.

  Rzeźbiarz daje dwa przykłady: warszawska Nike to według niego szczyt dobrego gustu i artyzmu, zaś stojący również w Warszawie pomnik poświęcony powstańcom 1944 roku uznaje za zbyt trywialny, dosłowny.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama