Radni nie chcą świecić portfelami w internecie

  Radni nie chcą świecić portfelami w internecie

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Związek Gmin Wiejskich RP chce utrudnić dostęp obywateli do oświadczeń majątkowych składanych przez radnych.
  W internecie dostępne byłyby jedynie oświadczenia przewodniczących rad gmin, powiatów i sejmiku, zaś żeby poznać majątek szeregowych radnych, trzeba by składać w Urzędzie Gminy stosowne wnioski i czekać. Teraz wystarczy kliknięcie myszką i już wiemy, który radny jest krezusem, a który ledwo wiąże koniec z końcem.

  Pomysł, by zagmatwać majątkową lustrację, narodził się podczas zjazdu krajowego gmin należących do związku. - Część radnych podnosiła, że informacja o majątku bywa przyczyną różnych konfliktów. Stan konta często budzi zawiść sąsiadów - przyznaje Paweł Tomczak, dyrektor biura zarządu ZGW. Podnosi też inne argumenty np. związane z narażeniem bogatszych samorządowców na niebezpieczeństwo ze strony przestępców.
  Ten argument podzielają w Katowicach: - Radni są zwykle w swoich gminach i dzielnicach tak rozpoznawalni, że ich oświadczenia majątkowe mogą być prostą wskazówką dla złodziei. Dlatego moim zdaniem pomysł, by nie publikować wszystkich oświadczeń w internecie wcale nie jest taki zły, choć nierealny do przeprowadzenia - ocenia Waldemar Bojarun, rzecznik prasowy prezydenta Katowic.

  Stanisław Karbowy, przewodniczący Rady Gminy w Miedź-nej, która należy do Związku Gmin Wiejskich, mówi, że już zdążył się przyzwyczaić do finansowej lustracji. - Takie są przepisy. Muszę jednak powiedzieć, że często stan majątkowy radnych budzi niezdrowe emocje i bywa przyczyną złośliwych i przykrych komentarzy - dodaje Karbowy.

  12 września, na dwa miesiące przed zakończeniem kadencji, radni będą musieli po raz kolejny uaktualnić swoje oświadczenia. Wyborcy mogą sprawdzić, czy w czasie pełnienia funkcji wzbogacili się, czy też dopłacali do samorządowej kieszeni.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama