Ważne
  Zielony tunel z Bielska na Słowację dla rowerzystów

  Zielony tunel z Bielska na Słowację dla rowerzystów

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Bielsku, w którym urzędnicy puszą się z powodu kilkusetmetrowych oddawanych do użytku ścieżek rowerowych, ich "osiągnięcia" zdystansowali społecznicy. Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów otworzyło w sobotę oficjalnie 160-kilometrową trasę rowerową z Bielska-Białej do słowackiego Martina.
  - Trasy nie budowaliśmy, ona była. Niektóre gminy, gdy widziały, że ją znakujemy, zmobilizowały się. Powstało kilka nowych fragmentów ścieżek, pojawiły się plany inwestycyjne, poprawiano nawierzchnię - mówi Jolanta Koźmin, prezes BTC.

  160 km liczy otwarta w sobotę trasa rowerowa z Bielska-Białej do słowackiego Martina. Po polskiej stronie to 63 km

  Pieniądze na jej profesjonalne oznakowanie cykliści z obu krajów zdobyli z Unii Europejskiej. Transgraniczna trasa ma służyć wszystkim miłośnikom turystyki rowerowej. Należy do łatwych i jest wyjątkowo malownicza. W sam raz na wycieczki rodzinne.

  Powstała dzięki współpracy ze Słowakami, z którymi bielscy cykliści razem jeździli na rajdy.
  W zdobyciu unijnego dofinansowania pomógł prezes słowackiej organizacji cyklistów, Dusan Kubicka, koordynator projektu po słowackiej stronie. Wszyscy będą mieli z tego korzyści. Przy uczęszczanej trasie warto będzie inwestować w bazę turystyczną. Rowerzyści wiedzieli będą natomiast gdzie dotrą, co zobaczą i że poprowadzą ich znaki.

  Sobotnie otwarcie trasy to nie koniec projektu. Powstać ma nitka spajająca Katowice z granicą słowacką. Na razie na tej trasie są tylko krótkie odcinki ścieżek w rejonie Pszczyny.

  Jest nas w Bielsku 20 tysięcy  Grażyna Staniszewska przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Bielska-Białej i Podbeskidzia

  Czy w Bielsku przybywa rowerów?
  Zainteresowanie rowerami jest ogromne. W mieście jest 20 tys. rowerzystów. Bez odpowiednich ścieżek i tras ludzie nie wsiadają jednak na rower w trosce o własne bezpieczeństwo. Szkoda, bo to znakomicie odciążyłoby ruch w centrum. Ścieżki w Bielsku robi się natomiast przy okazji innych inwestycji, kończą się więc zazwyczaj ślepo. Nie widziałam jeszcze w mieście projektu, poza tymi robionymi przez organizacje pozarządowe, którego celem byłaby ścieżka rowerowa czy cały system infrastruktury dla komunikacji rowerowej. Zawsze jest to przy okazji. Robimy jezdnię czy chodnik, więc przy okazji namalujmy czerwony pasek, który oddzieli pieszych od rowerzystów.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mapa

   Jaca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   Czy ktoś wie gdzie konkretnie zaczyna się trasa w Bielsku i czy jest mapa trasy w internecie?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama