W Katowicach będą nocne autobusy

  W Katowicach będą nocne autobusy

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Student po imprezie dojedzie z centrum Katowic do akademików w Ligocie, mieszkaniec Piotrowic, Kostuchny czy Murcek może balować do 3 w nocy. Tak samo mieszkańcy Rudy Śląskiej, Zabrza, Bytomia, Sosnowca, Świętochłowic, Czeladzi, Mikołowa, Chorzowa, czy Siemianowic Śląskich. Bajka? Nie!
  W stolicy aglomeracji gotowe są założenia zintegrowanej sieci nocnej komunikacji. Od 1 września 13 nocnych linii autobusowych z centrum będzie wyjeżdżało z jednego miejsca, o stałej porze - zawsze 40 minut po pełnej godzinie, właściwie we wszystkich kierunkach i co najważniejsze: od 23.40 nawet do rana. Wyruszą ze Stawowej, Mickiewicza i Skargi.

  - Zaproponowaliśmy, aby przystanki linii N znajdowały się na ul.
  Stawowej, Mickiewicza oraz Skargi. Początkowo KZK GOP nie chciał się zgodzić na takie rozwiązanie, ale udało się. 1 września już o 23.40 na tych ulicach będzie stało kilkanaście autobusów i wszystkie z odpalonymi silnikami ruszą w jednym momencie - mówi Dominik Tokarski ze Stowarzyszenia Moje Miasto.

  To SMM oraz Koło Miłośników Komunikacji Miejskiej opracowały projekt sieci komunikacji nocnej i naciskały na zarząd KZK GOP oraz władze miasta, aby wprowadziły go w życie.

  Społecznicy wyszli z założenia, że centrum Katowic będzie żyło całą noc, ale pod warunkiem, że ludzie tu dojadą i będą mieli pewność, że wrócą do domu środkami komunikacji publicznej. Obecnie ostatnie nocne kursy w wielu kierunkach są zaraz po północy, kolejne o świcie. Do tego autobusy rozrzucone są po całym centrum.

  Dodatkowo wszystkie autobusy jadące na południe Katowic będą się zatrzymywały przy pl. Wolności, bo w tej okolicy jest kilkanaście pubów i klubów.

  O wszystkich zmianach mamy dowiedzieć się z kampanii informacyjnej oraz ulotek z rozkładami jazdy, które trafią do katowickich pubów i klubów. Rozkłady zostaną jednak wydrukowane dopiero w październiku, kiedy zostanie zamknięty dworzec PKP. Do tego czasu autobusy wyruszające ze Stawowej, Skargi i Mickiewicza będą się zatrzymywały na pl. Szewczyka. Pełna informacja o odjazdach będzie też na stronie kzkgop.com.pl.

  Jednak aby Katowice ożyły, trzeba zainwestować. Na nowy system nocnej komunikacji miasto będzie wykładało ok. 60 tys. złotych miesięcznie.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a gdzie do rudy sl?

   marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 27

   Miały byc autobusy nocne do rudy slaskiej. ja mieszkam w rudzie slaskiej poludniowej. i co? nie ma tych autobusow. tylko do kochlowic lub na halembe. to wogole nie moje dzielnice :/ wiedzialem ze...rozwiń całość

   Miały byc autobusy nocne do rudy slaskiej. ja mieszkam w rudzie slaskiej poludniowej. i co? nie ma tych autobusow. tylko do kochlowic lub na halembe. to wogole nie moje dzielnice :/ wiedzialem ze tak bedzie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Fajna sprawa

   Silesiak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 27

   Jestem tylko ciekawy czy po jakimś czasie KZK GOP nie uzna tego za nieopłacalne i się nie wycofa.
   W każdym bądź razie, mam nadzieję, że tak się nie stanie.
   No i po 2. liczę na to, że nikt nie...rozwiń całość

   Jestem tylko ciekawy czy po jakimś czasie KZK GOP nie uzna tego za nieopłacalne i się nie wycofa.
   W każdym bądź razie, mam nadzieję, że tak się nie stanie.
   No i po 2. liczę na to, że nikt nie wymyśli 'specjalnych' opłat na tych liniach (czyt. będzie można nimi jeździć 'na bilety okresowe').
   Pomysł kapitalny. Sam mam bardzo często problemy z nocnym powrotem z centrum. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nocne zycie

   ewka1361 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 30

   bardzo dobre posuniecie, autobusy dla młodziezy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a autobus na foto z wrocka

   kamin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 25

   W Kato są tak stare złomy, że aż wstyd fotografować.
   Katowice to jedno z nielicznych jeszcze miast w Polsce, gdzie są użytkowane stare IKARUSY.
   Żenada

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo