Dworzec PKP Katowice: Kto manipuluje ekspertyzą kielichów?

  Dworzec PKP Katowice: Kto manipuluje ekspertyzą kielichów?

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Manipulacja? Nie ma mowy - mówią w firmie Neinver Polska. To dalszy ciąg sporu o przebudowę dworca PKP w Katowicach. Chodzi o badanie stanu jego żelbetowej konstrukcji. W ubiegłym roku zamówił ją Neinver - inwestor, który za ok. 1 mld zł ma zbudować nowy dworzec.
  Neinver utrzymuje, że konstrukcja dworca (w tym żelbetonowe kielichy) jest w fatalnym stanie i zamierza ją rozebrać. Autorzy ekspertyzy z Politechniki Śląskiej twierdzą, że została zmanipulowana.

  ZOBACZ NASZ SERWIS SPECJALNY POŚWIĘCONY PRZEBUDOWIE DWORCA PKP W KATOWICACH

  Tymczasem nie ustają sprzeciwy wobec przebudowy. 30 sierpnia ludzie, którzy na wyburzenie kielichów się nie zgadzają, mają zamiar zorganizować przed dworcem happening. Będzie to palenie zniczy, czyli symboliczne pożegnanie dworca PKP.

  Ale dworzec i tak czeka rozbiórka. Roboty związane z przebudową już trwają - to przekładki sieci w okolicach pl. Szewczyka. Na przełomie września i października plac zostanie zamknięty i ruszy rozbiórka estakady, a potem hali. Neinver jeszcze nie wybrał generalnego wykonawcy robót, aktualnie rozmawia z czterema firmami.

  Z Antonim Pomorskim z Neinver Polska rozmawia Justyna Przybytek  Neinver jest oskarżany o manipulowanie ekspertyzą profesorów Politechniki Śląskiej
  Nie prosiliśmy Politechniki o decyzję w sprawie dworca. Zamówiliśmy badania stanu dworca dla inżynierów, którzy potrzebowali liczb i wyliczeń. Interpretacją potrafią się zająć sami. Takie wyniki otrzymaliśmy. Wynikało z nich, że istniejąca konstrukcja dworca nie spełnia współczesnych norm dla tego typu obiektów. Problemem jest postępująca korozja zbrojenia. Korozji nie da się powstrzymać, można ją spowolnić, przez zastosowanie różnych, drogich metod, ale ich skuteczność jest pod wielkim znakiem zapytania.

  Może warto spróbować?
  Gdyby dworzec był obiektem eksperymentalnym na Politechnice Śląskiej i nie wpuszczalibyśmy do niego ludzi, to proszę bardzo! My mówimy o nowej inwestycji, która ma być bezpieczna i będzie możliwe jej użytkowanie. Owszem, możemy mówić, że kielichy się zawalą. Nie zawalą się, ale czy w obiekcie użyteczności publicznej dopuszczalne jest, aby kawałki betonu spadały ludziom na głowę?

  Czyli kielichy do wyburzenia i budowa dworca od zera?
  W memorandum opracowanym w 2007 r. przez PKP, a zaakceptowanym przez władze miasta stoi, że hala dworca jest przeznaczona do wyburzenia. Mimo to początkowo zamierzaliśmy zachować konstrukcję. Po badaniach jej stanu, okazało się, że to niemożliwe, bo kielichy są w złym stanie. Rozbierzemy halę dworca i będziemy odtwarzać kielichy. Nie dlatego, że widzimy w dworcu zabytek. Myśl techniczna? Z całym szacunkiem, wynalezienie kielichów to dzieło hiszpańskiego architekta Feliksa Candeli. Katowicki dworzec to ciekawostka architektoniczna, jedyny taki obiekt w Polsce, dlatego zależy nam na odtworzeniu konstrukcji.

  A śląskich architektów przekonacie?
  Planujemy spotkanie z katowickim oddziałem SARP, ale takie musi się odbyć ze wszystkimi stronami, czyli jeszcze z władzami Katowic i PKP.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto manipuluj ? to jasne jak słońce

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 84

   - ten, kto ma interes

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wyburzenie dworca

   CCB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 75

   Skoro jeszcze nie ma wykonawcow robut, to jaki jest realny termin rozpoczecia prac wyburzeniowych na dworcu? Jesli jesienia przyjdza wczesniejsze mrozy, to wyburzenie rozpocznie sie wiosna...rozwiń całość

   Skoro jeszcze nie ma wykonawcow robut, to jaki jest realny termin rozpoczecia prac wyburzeniowych na dworcu? Jesli jesienia przyjdza wczesniejsze mrozy, to wyburzenie rozpocznie sie wiosna przyszlego roku?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Interpretacje potrafimy zrobic sami

   sxo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 83 / 77

   "Zamowilismy badania stanu dworca dla inzynierow, ktorzy potrzebowali liczb i wyliczen. Interpretacje potrafimy zrobic sami"
   To wlasnie chcialem przeczytac. Jakies stanowcze zdanie, na temat...rozwiń całość

   "Zamowilismy badania stanu dworca dla inzynierow, ktorzy potrzebowali liczb i wyliczen. Interpretacje potrafimy zrobic sami"
   To wlasnie chcialem przeczytac. Jakies stanowcze zdanie, na temat wyburzenia dworca. Dalej mowa jest o rekonstrukcji kielichow.
   Panie Prezydencie Uszok, podobno chce Pan powolac architekta miejskiego - jesli to mozliwe, to prosze o kogos kto bedzie zajmowal sie fachowa robota, a nie organizacja protestow, bo inaczej Pan nic ciekawego w Katowicach nie wybudujesz.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo