Ważne
  Uczniowie dostaną ekstra 10 dni wolnych w roku

  Uczniowie dostaną ekstra 10 dni wolnych w roku

  Katarzyna Piotrowiak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rozpoczynający się za tydzień nowy rok szkolny będzie jednym z najkrótszych w ciągu ostatnich 20 lat. Ministerstwo Edukacji Narodowej sprezentuje bowiem uczniom od 6 do 10 dodatkowych dni wolnych od nauki.
  Wśród nich powinny być: Święto Trzech Króli, Dzień Zaduszny i te dni, w które przeprowadzane są egzaminy - tłumaczą w ministerstwie. W ten sposób MEN chce skończyć z fikcją tzw. odrabiania wolnych dni, która w praktyce, zamiast solidnej nauki, skutkuje bezproduktywnym siedzeniem uczniów w szkołach.

  Wprowadzenie dodatkowych wolnych dni do uczniowskiego kalendarza zakłada nowy projekt rozporządzenia MEN.
  Najwięcej wolnego, bo aż 10 dni, zyskają uczniowie liceów i techników. Gimnazjaliści dostaną 8 takich dni, a uczniowie podstawówek 6. W tym roku szkolnym dni nauki będzie wyjątkowo mało, bo zakończy się on już 22 czerwca, czyli przed Bożym Ciałem.

  Ale w latach następnych będzie już inaczej - za wolne trzeba będzie zapłacić. Nauka będzie się kończyć w ostatni piątek czerwca, a nie - jak dotychczas - w piątek po Bożym Ciele. W praktyce rok szkolny może się więc wydłużyć nawet o tydzień. Ale dni wolnych nie trzeba już będzie odpracowywać w soboty.
  Ostateczną decyzję o tym, które dni znajdą się wśród wolnych od nauki, podejmą do połowy października dyrektorzy szkół, wziąwszy pod uwagę opinie rodziców i nauczycieli.

  - Dziesięć dni wolnych w technikum! A kto i kiedy nadrobi zajęcia zawodowe? - martwi się Piotr Lempa, dyrektor Zespołu Szkół Usługowo-Rzemieślniczych w Bytomiu. - Nie ma mowy, żeby było aż tyle wolnego.

  Większość rodziców nie ma nic przeciwko tym zmianom. - Dzieci będą skakać z radości. Trochę więcej sobie odpoczną od nauki, ale pod warunkiem, że nie będzie tego za dużo, bo nie można ich też rozleniwiać - mówi Mirosława Greń z Brennej, matka piątki dzieci w wieku szkolnym.

  Zdaniem Macieja Osucha, społecznego rzecznika praw ucznia, taka zmiana poprawi przede wszystkim sytuację maturzystów i ich młodszych kolegów, którzy w czasie matur nie mogą nawet pisnąć na korytarzach, żeby nie przeszkadzać piszącym.

  6 dodatkowych dni wolnych w szkołach podstawowych i zawodówkach, 8 w gimnazjach, 10 w liceach i technikach - takie nowości wejdą w życie jeszcze we wrześniu za sprawą nowego, będącego jeszcze w fazie projektu, rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nawet terminy ferii mają być ustalane z większym wyprzedzeniem niż do tej pory.

  - Niemal pięć lat starań o zmianę organizacji nauczania w szkołach w trakcie egzaminów gimnazjalnych i maturalnych zostało w końcu dostrzeżone przez ministerstwo - cieszy się Krzysztof Śnioszek, szef Śląskiej Społecznej Rady Oświatowej.

  Resort chce, żeby dyrektorzy szkół mieli wolną rękę w ustalaniu dni wolnych, biorąc jednak pod uwagę opinie rodziców.

  - Dni wolnych nie trzeba będzie odpracowywać, jednak świetlice będą musiały być otwarte - tłumaczy Anna Wietrzyk, rzeczniczka Śląskiego Kuratorium Oświaty.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nauczyciele gó...o zyskali

   jolanta1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 92 / 83

   Po świętach wielkanocnych dzieci mają wolne, a nauczyciele są w pracy (zebrania, papiery itp.), dzień "wolny 2 maja będzie odrabiany 7 maja w sobotę, więc jakie wolne? Pisze wyraxnie, że te dni w...rozwiń całość

   Po świętach wielkanocnych dzieci mają wolne, a nauczyciele są w pracy (zebrania, papiery itp.), dzień "wolny 2 maja będzie odrabiany 7 maja w sobotę, więc jakie wolne? Pisze wyraxnie, że te dni w ogóle maja nie być odrabiane. a jednak są.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   yyy

   Monika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 39

   Tak nigdy nie będzie!Chyba cos ci sie pomyliło!O miesiąc mniej wolnego!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do zakłopotanej Ewy

   M (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 100 / 93

   Co z Ciebie Ewo za matka, jeśli otwarcie mówisz, że Twoje dziecko jest dla Ciebie kłopotem...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czyli nauczyciele znowu zyskają

   EWA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 63

   No proszę, czyli wolne dni także dla nauczycieli i kolejny kłopot dla rodziców, kto się tymi najmłodszymi zajmie, no bo przecież nie pedagodzy...A nauczyciele oczywiście ciągle pokrzywdzeni ,...rozwiń całość

   No proszę, czyli wolne dni także dla nauczycieli i kolejny kłopot dla rodziców, kto się tymi najmłodszymi zajmie, no bo przecież nie pedagodzy...A nauczyciele oczywiście ciągle pokrzywdzeni , ciągnie doceniani, ciągle mało zarabiają...Jak to bezproduktywne siedzenie w szkołach w trakcie egzaminów???? To niby wszyscy nauczyciele egzaminują i nie ma sie kto dziećmi zająć?????? Ok, rządzący, dawajcie im kolejne podwyżki, jeszcze im mało, skróćcie im rok pracy do 5 mie4sięcy, żeby się biedaki nie przepracowali...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama