W Zawierciu szukają

  W Zawierciu szukają dinozaura

  Monika Ziółkowska-Wnuk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Grupa studentów i śląskich naukowców rozpoczęła w Zawierciu poszukiwania śladów gadów sprzed około 200-220 milionów lat.
  Wykopaliska prowadzą badacze z Uniwersytetu Śląskiego oraz Polskiej Akademii Nauk. Do końca tygodnia będą przeszukiwać hałdę przy wysypisku śmieci, gdzie w ubiegłym roku znaleźli kość goleniową dicynodonta (gatunek gada ssakokształtnego) oraz kości dużych kręgowców.

  - Ubiegłoroczne odkrycie kości zachęciło nas do dalszych poszukiwań - mówi dr Wojciech Krawczyński z UŚ. - Trudno jednak przewidzieć, czy i tym razem uda nam się dokonać tak znaczącego odkrycia. Od poniedziałku przeszukujemy ogromną hałdę i już udało nam się natrafić na drobne fragmenty kości. Znaleziska zostaną poddane badaniom - dodaje.

  W obozie poszukiwawczym, prowadzonym przez dra Krawczyńskiego, bierze udział dziesięciu studentów z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Młodzi poszukiwacze przeczesują hałdę kawałek po kawałku.

  - Drobnych elementów jest tu naprawdę dużo. Znacznie trudniej jest jednak znaleźć dużą kość. Pracujemy w zeschniętej glinie, ale nietrudno odróżnić ją od szczątków gadów. Kość ma powierzchnię błyszczącą i jasną barwę, natomiast osad jest ciemny - opowiada Dawid Surmik, który brał udział w ubiegłorocznym obozie w Zawierciu.

  Naukowcy pojawili się w mieście, dzięki wskazówkom krakowskiego geologa, profesora Joachima Szulca, który przed 20 laty prowadził na tym terenie badania.

  Udało się udokumentować występujące w Zawierciu szczątki gadów sprzed 200-220 milionów lat.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama