Czy w Rybniku powstanie Rynek Bis? Władza tak chce

  Czy w Rybniku powstanie Rynek Bis? Władza tak chce

  Barbara Kubica, Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rybnik już trzeci raz wystawił na sprzedaż ponad 1,5-hektarową działkę w samym centrum miasta przy ulicy Hallera, położoną tuż obok rynku, sądu i targowiska.
  Miasto ma nawet gotową koncepcję zagospodarowania tego miejsca, która zakłada, że powstanie tam tak zwany drugi rynek. Mimo że na promocję tego terenu wydano już setki tysięcy złotych, do tej pory nie znaleziono chętnego, który zrealizowałby wizję urzędników.

  O tym, że atrakcyjną działkę można sprzedać, pokazuje przykład Raciborza. Kilka dni temu za 8 milionów złotych miasto sprzedało plac Długosza, znajdujący się tuż obok rynku. Powstanie tam olbrzymia galeria handlowa - a takiej w tym mieście nie ma.

  - Liczę, że to jest dobry prognostyk, choć na rynku nieruchomości mamy teraz niestety zastój, a ceny lecą na łeb na szyję - mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika.

  Inwestor, który zdecyduje się przejąć działkę, gdzie dziś znajduje się największy miejski płatny parking, będzie musiał wyłożyć co najmniej 13,5 miliona złotych. To cena wywoławcza za grunt.

  Obecnie miasto zarabia na parkingu 740 tysięcy złotych rocznie, ale jego utrzymanie kosztuje 400 tys. zł.

  - Inwestor nie musi się sztywno trzymać naszej koncepcji. To propozycja, ale w specyfikacji przetargowej zaznaczyliśmy np. że będzie musiał zachować miejsca parkingowe i poprawić układ komunikacyjny w okolicy i wybudować drogi dojazdowe i ronda - mówi Fudali.

  Miasto zamierza partycypować w inwestycji ponosząc tylko 30 procent kosztów.
  Mieszkańcy mają podzielone zdania w sprawie rozbudowy Śródmieścia.

  - Mogą tam zbudować wszystko, byle nie kolejny market. Jest ich u nas pod dostatkiem. Mało jest za to parków, zieleńców. Może mogłoby tam powstać centrum rekreacyjne, siłownia na świeżym powietrzu, ścieżki do biegania i duży plac zabaw? W Żorach taki pomysł się sprawdził - mówi Mirek Sadowski, mieszkaniec Rybnika.

  Z kolei Andrzej Kulig, mieszkaniec największego osiedla Nowiny, uważa, że miasto powinno samo zainwestować w ten teren, bo żaden prywatny inwestor nie zaryzykuje przebudowy tak dużego terenu.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   drugi rynek

   architekt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 14

   zamiast drugiego rynku która jest propozycją absurdalną proponuję park środmiejski skojarzony z bulwarem


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   drugi rynek

   park śródmiejski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

   popieram propozycja genialna

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama