W Jaworznie otwarto Centrum Diabetologii

  W Jaworznie otwarto Centrum Diabetologii

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Otwarcie centrum dla osób chorych na cukrzycę lub zagrożonych tą chorobą odbyło się w Miejskim Centrum Medycznym Podwale. Fakt, że centrum diabetologiczne powstaje właśnie w Jaworznie, nie jest przypadkowy.
  U Janiny Dubiel z Jaworzna kilka miesięcy temu lekarze wykryli zaawansowaną cukrzycę. Podjęła leczenie, ale ma świadomość, że będzie chorować do końca życia. Mówi, że gdyby wiedziała wcześniej, mogłaby zatrzymać rozwój choroby.

  - Żałuję, że wcześniej nie wybrałam się do kontroli - mówi pani Janina. Dlatego cieszy się, że w Jaworznie powstało duże Centrum Diabetologiczne. - Przynajmniej inni będą mogli w porę sprawdzić, czy nie są cukrzykami - dodaje.


  Otwarcie centrum dla osób chorych na cukrzycę lub zagrożonych tą chorobą odbyło się w Miejskim Centrum Medycznym Podwale. Fakt, że centrum diabetologiczne powstaje właśnie w Jaworznie, nie jest przypadkowy. Okazuje się, że w tym mieście na cukrzycę cierpi około 8 tys. osób. Specjaliści twierdzą jednak, że cukrzyków może być o wiele więcej.

  Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że choruje na tę przewlekłą chorobę. Zwykle dowiadują się o tym dopiero, gdy cukrzyca jest już zaawansowana. Dlatego jaworznickie centrum diabetologiczne mocny nacisk stawia na edukację pacjentów i profilaktykę. Przez trzy dni w tygodniu będzie otwarty punkt, w którym pacjenci, chorzy na cukrzycę i ci, którzy są zainteresowani tematyką, będą mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej choroby.

  Pielęgniarka, która przeszła specjalne szkolenie, będzie informować, jakie są zasady przyjmowania leków, podawania insuliny. Kontrakt z NFZ-em jest już podpisany. Niestety, brakuje jeszcze porozumienia w sprawie poradni kardiologicznej.

  - Myślę, że najpóźniej do końca roku taki kontrakt zostanie podpisany - zapewniał Zygmunt Klosa, dyrektor Śląskiego Oddziału NFZ w Katowicach.

  Badania i porady na temat cukrzycy są skierowane do mieszkańców całego regionu.

  Ideą powstania Centrum Diabetologicznego w Jaworznie jest to, aby osoby chore na cukrzycę, w jednym miejscu mogły być poddane kompleksowym badaniom i leczeniu.

  Chodzi również o to, aby pacjenci nie musieli stać w długich kolejkach do specjalistów. Centrum ma pomagać w zapobieganiu cukrzycy i leczyć powikłania cukrzycowe (nefropatię, retinopatię, neuropatię oraz powikłania sercowo-naczyniowe). W centrum są poradnie diabetologiczna i kardiologiczna. Przyjmuje też lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i dietetyk. Lekarze wysyłają pacjentów również do okulisty, reumatologa czy stomatologa. Dzięki punktowi poradnictwa, pacjenci wiedzą, do jakich specjalistów należy się udać, aby zapobiegać powikłaniom choroby. W połowie października centrum rozpocznie współpracę ze Śląską Akademią Medyczną w Katowicach.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cukrzyca

   Janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jakie to Centrum, kiedy dysponuje jednym specjalistą, a czas oczekiwania na wizytę to kilka miesięcy. Można prywatnie, oczywiście jak kogoś stać. Ja się nie zaliczam do tych osób.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nie przypadek

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 47

   Gdyby ktos nie wiedział, to wszystko dzięki miłościwie nam panującemu na Śląsku geniuszowi Zagłębia Śmigielskiemu, który przez zwykłe niedopatrzenie jest tylko Marszałkiem Województwa Sląskiego....rozwiń całość

   Gdyby ktos nie wiedział, to wszystko dzięki miłościwie nam panującemu na Śląsku geniuszowi Zagłębia Śmigielskiemu, który przez zwykłe niedopatrzenie jest tylko Marszałkiem Województwa Sląskiego. Jaworzno stanie się napewno centrum medycyny sląskiej, a NASZE pieniądze z NFZ zamiast do Śląskich szpitali popłyną do geszeftów krewnych i znajomych Śmigielskiego, Kleszczewskiego i im podobnych. Przecież wybory tuż, tuż, a w razie przegranej (co daj Boże) będzie gdzie trzepać kasę !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Video

   f (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 56

   Materiał video z otwarcia centrum

   http://www.jaw.pl/video/show/7304

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Video

   f (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 30

   Materiał video z otwarcia centrum

   http://www.jaw.pl/video/show/7304

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama