Dukaty promujące Częstochowską Fabrykę Zapałek już dostępne

  Dukaty promujące Częstochowską Fabrykę Zapałek już dostępne

  Mat. prasowe/pkon

  Kolekcjonerzy z całego kraju mogą od dziś dołączyć do swoich kolekcji wyjątkowe Dukaty, które przypominają o turystycznych atutach częstochowskiej wytwórni zapałek.
  Od początku wakacji Mennica Polska pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego i prezydentów miast promuje najciekawsze miejsca Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Akcja ta skierowana jest przede wszystkich do turystów - jej celem jest wypromowanie zabytków regionu.

  Dlatego też 25 sierpnia 2010 roku do obiegu wchodzą Dukaty poświęcone Częstochowskiej Fabryce Zapałek. Mincerze Mennicy wybili jedynie 10 tys.
  sztuk obiegowych Dukatów o nominale 8, które odpowiadają równowartości 8 złotych. Do końca września można je wymieniać na towary i usługi w sieci PSS Społem Jedność w Częstochowie, punkcie sprzedaży Częstochowskiej Organizacji Turystycznej w Miejskim Centrum Informacji oraz w wybranych obiektach muzealnych na terenie Częstochowy. 8 Dukatów wykonano w technice bimetalicznej, czyli z dwóch metali. Na rewersie projektanci umieścili motywy charakterystyczne dla fabryki, a na awersie motywy wspólne dla Szlaku Województwa Śląskiego oraz Herb Miasta Częstochowy. Termin emisji zaplanowano w taki sposób, aby włączyć się w obchody Święta Miasta.

  Uzupełnieniem emisji jest niezwykle krótka seria 500 srebrnych Dukatów, które mają nominał 80. Nie będzie nimi można posługiwać się w sklepach. Srebrne Dukaty są walorami kolekcjonerskimi.

  Emisja częstochowskich dukatów jest trzecią poświęconą promocji zabytków Województwa Śląskiego. W czerwcu Mennica Polska wprowadziła w Katowicach do obiegu Balkany, czyli dukaty nawiązujące do kolejki, która górnicy podróżowali do pracy. W sierpniu wspólnie z zabrzańską kopalnią Guido przygotowała dla kolekcjonerów dukaty Skarbniki, które promują tę zabytkową kopalnię.

  Z obserwacji Mennicy wynika, że dukaty z serii Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego są bardzo chętnie kupowane przez pasjonatów numizmatyki z całego kraju. W ten sposób informacje o najpiękniejszych zabytkach regionu trafiają do osób z całego kraju.

  Honorowy patronat na akcją Mennicy Polskiej w Częstochowie objął Marszałek woj. Śląskiego Bogusław Śmigielski oraz pełniący funkcję Prezydenta Miasta Częstochowy Piotr Kurpios.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama