Protest częstochowskich radnych przeciwko Krajowej Strategii...

  Protest częstochowskich radnych przeciwko Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dzisiaj radni będą głosowali nad uchwałą - protestem przeciwko Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego na lata 2010-2020, przyjętej przez rząd w lipcu.
  - To jest dokument, który będzie podstawą do dzielenia funduszy unijnych w latach 2014-2020 i jest bardzo niekorzystny dla Częstochowy i podobnych miast - mówi radny Marcin Maranda, który przygotował treść protestu.

  Maranda podkreśla, że według strategii pomoc publiczna ma być kierowana do dużych miast, które pełnić mają rolę lokomotyw regionalnego rozwoju. To odwrócenie dotychczasowej unijnej polityki wspierania najbiedniejszych.


  - W naszym województwie to będzie metropolia śląska, a Częstochowa będzie mogła liczyć na resztki z pańskiego stołu - twierdzi Maranda. - Do strategii dołączona jest mapa, na której białe plamy oznaczają tereny niedoinwestowane. Taką plamą jest subregion północny woj. śląskiego, którego centrum jest Częstochowa. I taką białą plamą pozostanie, jeśli strategia będzie realizowana.

  Podobnego zdania jest radny Konrad Głębocki. - Trzeba walczyć o utworzenie woj. częstochowskiego - przekonuje. - Już mówi się o podziale woj. mazowieckiego, bo przy bogatej Warszawie np. Radom ginie. Dotacje unijne, zgodnie z Krajową Strategią Rozwoju Regionalnego pójdą do bogatych i takim szarakom jak my mało co zostanie.

  Jeśli strategia będzie realizowana zgodnie z jej założeniami, a Częstochowa nie wybije się na województwo, region straci pieniądze z funduszów strukturalnych. Stanie się tak, ponieważ województwo śląskie przekroczy pułap 75 proc. przeciętnego PKB na mieszkańca. A to jest unijny próg udzielenia pomocy z funduszów strukturalnych. Tymczasem region częstochowski tego pułapu nie osiągnie.

  <b>Co Częstochowa może stracić</b>

  Nie będzie wymyślonego w Częstochowie Szlaku Staropolskiego, czyli budowy drogi ekspresowej S46: Kudowa Zdrój - Włodawa, przez Częstochowę.

  Wypadnie z planów modernizacja magistrali kolejowej: Dorohusk - Zdrój Międzylesie. A to oznacza, że nie będzie modernizacji odcinka tej trasy Częstochowa - Kielce i konieczne będzie ograniczenie szybkości pociągów.

  Zabraknie dofinansowania do mistrzostw świata w siatkówce w Częstochowie, na które budowana jest już hala sportowa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama