Drugie życie autobusu

  Drugie życie autobusu

  Krzysztof P. Bąk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jak szybko i tanio odmłodzić tabor miejskiej komunikacji? Wystarczy wziąć kilkunastoletni autobus, dokonać w nim kilku modyfikacji, przeprowadzić badania diagnostyczne i zarejestrować na nowo w urzędzie. Tak właśnie zrobiła prywatna firma, wożąca pasażerów za zamówienie Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP.
  Od 1 września wiodącą z Piekar Śląskich do Katowic linię 860 obsługiwać ma firma Henzago z Rudy Śląskiej. Wygrała, bo zaoferowała najniższą cenę. A to było jednym z przetargowych kryteriów. Ze złożonej dokumentacji wynika, że oferowane przez nią autobusy SAM nie mają więcej niż pięć lat. Na papierze wszystko się zgadza.

  Tyle że czteroletni SAM o numerze bocznym 77 to tak naprawdę ikarus 280 z 1989 roku. Inny przerobiony ikarus był o dwa lata młodszy. Oznaczony numerem 4 SAM z 2007 roku powstał... w 1983 roku w fabryce renault.

  Jak to możliwe? Czy leciwe wozy przeszły kurację odmładzającą? Otóż wymienione autobusy zostały na nowo zarejestrowane na podstawie przepisu stworzonego dla konstruktorów. Mianem SAM określa się pojazd zbudowany przy wykorzystaniu nadwozia, podwozia lub własnej ramy konstrukcyjnej.

  Właściciel firmy Henzago wyjaśnia, że modernizacja pojazdów nie była powierzchowna. - Zrobiliśmy je z zewnątrz, wewnątrz, wymieniliśmy silniki - tłumaczy Henryk Zagozda.

  Według Jerzego Śliwińskiego, wojewódzkiego inspektora transportu drogowego, to jednak zbyt mało, by zmodernizowane autobusy uznać za pojazdy typu SAM. - To nie ma znaczenia. To jest dalej ten sam autobus, z tym samym rokiem produkcji - tłumaczy inspektor.

  Według tej interpretacji, Henzago, mimo że zaproponowało najkorzystniejszą cenę, nie powinno wygrać przetargu i wozić pasażerów.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   autobusy

   BENEK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 36

   Przepis ustawy mówi wyraźnie , że zamawiający nie może określać przedmiotu zamówienia w sposób utrudniający uczciwą konkurencję co robi KZK. W przedmiocie zamówienia KZK wpisuje rok produkcji...rozwiń całość

   Przepis ustawy mówi wyraźnie , że zamawiający nie może określać przedmiotu zamówienia w sposób utrudniający uczciwą konkurencję co robi KZK. W przedmiocie zamówienia KZK wpisuje rok produkcji autobusu ograniczając tym samym grupę potencjalnych wykonawców do tych którzy posiadają pojazdy z danego rokcznika a tym samym ograniczają uczciwą konkurencję.
   W tym przypadku SIWZ została napisana pod PKM Świerklaniec nie przewidziano tylko, że spółka HENZAGO dysponuje SAMami.
   W Dzienniku Zachodnim nic się nie zmieniło, zawsze był dyspozycyjny.
   Gratuluję równie dyspozycyjnych dziennikarzy.
   Artykuł godny autora !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   autobusy miejskie

   MACIEK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 41

   Cytat:
   Autobusy komunikacji miejskiej są w większości w opłakanym stanie technicznym, stare ikarusy lub sprowadzany z zachodu złom i w tej dziedzinie firma HENZAGO należy do "prymusów", dużo na ten...rozwiń całość

   Cytat:
   Autobusy komunikacji miejskiej są w większości w opłakanym stanie technicznym, stare ikarusy lub sprowadzany z zachodu złom i w tej dziedzinie firma HENZAGO należy do "prymusów", dużo na ten temat mogą powiedzieć byli kierowcy tej firmy, jeden znany mi kierowca opowiadał jak zmuszano go do jazdy niesprawnym bez hamulców autobusem.
   Przeglądy techniczne to w wielu przepadkach fikcja, jako od lat transportowiec wiem jak to się odbywa a pozatym wcale bym się nie zdziwił gdyby udziałowcem albo cichym wspólnikiem stacji diagnostycznej był właściciel firmy HENZAGO


   Czy według Pana "wszechwiedzącego" Zagozda odpowiada także za koklusz i gradobicie?!
   Czy ten znany Ci "kierowca" był trzeźwy i przytomny?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drugie życie autobusów

   marecki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 33

   KZK GOP to ma problemy z samym sobą.
   Na linii 37 to nie zły stan autobusów Zagozdy tylko nowy zakup autobusów dla PKM-u przez miasto i trzeba było je zagospodarować, a że Prezydent Uszok zasiada w...rozwiń całość

   KZK GOP to ma problemy z samym sobą.
   Na linii 37 to nie zły stan autobusów Zagozdy tylko nowy zakup autobusów dla PKM-u przez miasto i trzeba było je zagospodarować, a że Prezydent Uszok zasiada w zgromadzeniu KZK to szybko znaleziono kozła ofiarnego w osobie Zagozdy.
   Artykuł kolejny raz dowodzi dyspozycyjności gazety - napisany na zamówienie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   autobusy miejskie

   jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 31

   Autobusy komunikacji miejskiej są w większości w opłakanym stanie technicznym, stare ikarusy lub sprowadzany z zachodu złom i w tej dziedzinie firma HENZAGO należy do "prymusów", dużo na ten temat...rozwiń całość

   Autobusy komunikacji miejskiej są w większości w opłakanym stanie technicznym, stare ikarusy lub sprowadzany z zachodu złom i w tej dziedzinie firma HENZAGO należy do "prymusów", dużo na ten temat mogą powiedzieć byli kierowcy tej firmy, jeden znany mi kierowca opowiadał jak zmuszano go do jazdy niesprawnym bez hamulców autobusem.
   Przeglądy techniczne to w wielu przepadkach fikcja, jako od lat transportowiec wiem jak to się odbywa a pozatym wcale bym się nie zdziwił gdyby udziałowcem albo cichym wspólnikiem stacji diagnostycznej był właściciel firmy HENZAGOzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama