Zakaz palenia w cieszyńskim parku Pokoju

  Zakaz palenia w cieszyńskim parku Pokoju

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Cieszyński radny Aleksander Matysiak, jak sam przyznaje nałogowy palacz, dopiął swego - w urokliwym parku Pokoju nie będzie można palić papierosów. W środę uchwałę w tej sprawie przegłosowali radni. Za było 13 rajców, przeciw czterech, również czterech wstrzymało się od głosu.
  - Czuję satysfakcję, że udało się coś przepchnąć - stwierdził tuż po głosowaniu radny Matysiak, po czym poprawił się, że przepchnąć to niewłaściwe określenie. - Zrobić coś dobrego - doprecyzował.

  Burmistrz Cieszyna, Bogdan Ficek, który nie pali papierosów, komentował na gorąco: - To zupełnie nietrafiona i niepotrzebna uchwała. Radni, którzy nic nie robili przez całą kadencję chcą, żeby o nich napisano, chcą zaistnieć w mediach, więc złożyli taki wniosek.

  Pomysł wprowadzenia zakazu palenia w parku Pokoju (obowiązuje tam już m.in. zakaz grania w piłkę i jeżdżenia na deskorolce) zaświtał w głowach niektórych radnych już wiosną.

  - Ludzie skarżą się, że w parku, zwłaszcza w słoneczne dni, młodzież z okolicznych szkół urządza sobie palarnię. To miejsce publiczne. Przychodzą matki z dziećmi, przyjeżdżają turyści i są momenty, że nie mają gdzie usiąść, bo wszystkie ławki oblegane są przez palącą młodzież - argumentował Matysiak, który pojawił się nawet w parku, by na własne oczy zobaczyć jak wygląda sytuacja.

  Pomysł od razu wzbudził nad Olzą spore emocje. Jedni twierdzili, że to dobrze. Inni, iż przepis będzie martwy. Za przykład podawali Bielsko-Białą, gdzie wprowadzono zakaz palenia na przystankach autobusowych, ale mało kto się do niego stosuje.

  Matysiak uważa, że palenie papierosów w parku da się wyeliminować, bo w pobliżu otwarto nową siedzibę Straży Miejskiej, więc patrole będą się tam mogły częściej pojawiać.

  Komendant Straży Miejskiej w Cieszynie, Edward Płusa, wyraził obawę, że ograniczenie swobód mieszkańców zwykle rodzi ich niezadowolenie, które często przeradza się w agresję w stosunku do służb mundurowych mających za zadanie pilnowanie porządku.

  - Tego się nie da wyegzekwować - kwituje burmistrz Ficek.

  Marian Dembiniok, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego
  Jak kiedyś byłem radnym, to zgłaszałem taką propozycję, ale wtedy nie przeszła. To dość logiczna decyzja. Nikt się nie dziwi, że w parku nie można pić alkoholu. Tak samo powinno być z paleniem. Zdrowsze społeczeństwo, to mniejsze wydatki na służbę zdrowia. Fajnie, że w Cieszynie będzie chociaż jedno takie miejsce. Wprawdzie są ważniejsze sprawy w mieście, ale jak to udało się załatwić to tylko się cieszyć.

  Wojciech Brachaczek, cieszyński radny
  Nie jestem zwolennikiem palenia papierosów, ale wydzialenie jednego miejsca w całym mieście, gdzie nie wolno palić jest nieporozumieniem. Dlatego zaproponowałem radnym, że jak już, to zakaz należy wprowadzić w innych cieszyńskich parkach, na przykład na Wzgórzu Zamkowym. Wyszedłem założenia, że albo iść na całość, albo lepiej dać sobie spokój z tą zabawą. Dla mnie ten przepis będzie martwy, nie do wyegzekwowania.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama