Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec będzie dziś stolicą strażaków

Magdalena Nowacka
Będzie wiele  atrakcji - zapewnia Henryk Skup, organizator
Będzie wiele atrakcji - zapewnia Henryk Skup, organizator fot. arkadiusz Ławrywianiec
Kilka tysięcy strażaków z całej Polski, zawodowych i ochotniczych, przyjedzie w sobotę i niedzielę do hali Expo Silesia w Sosnowcu.

Wezmą udział w pokazach umiejętności, zaprezentują najnowszy i historyczny sprzęt, spotkają się z premierem Waldemarem Pawlakiem, który jest jednocześnie prezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Niektórzy dostaną nowy sprzęt, inni za halą będą demonstrować, jak gasić pożar.

- To pierwszy taki zlot w całej Polsce. Na początku pomysł był taki, aby zorganizować go dla tych jednostek, które pomagały na terenach powodziowych w tym roku. Taka forma podziękowania. Ale zrobiło się o tym spotkaniu głośno, zaczęli do nas dzwonić strażacy z całej Polski i mówili, że chcą wziąć udział. Przyjadą nawet z Pojezierza Drawsko-Pomorskiego - mówi Henryk Skup, organizator zlotu.

Te jednostki, które straciły swój sprzęt podczas powodzi, dostaną pięć samochodów pożarniczych i 23 pompy szlamowe o łącznej wartości 4 milionów złotych. Ponad dwustu strażaków odbierze medale i odznaczenia. Nie zabraknie oczywiście wystawców, którzy zaprezentują sprzęt, narzędzia i akcesoria.

Do wczoraj zgłoszenie udziału w targach nadesłało prawie 40 producentów. - Dla strażaków to spotkanie ma mieć charakter integracyjny. Będzie biesiada, występy zespołów i kapeli strażackich. Dla ludzi, którzy tu przyjdą, przygotowali mnóstwo spektakularnych akcji. Ugaszą pożar, zniwelują skutki wypadku chemicznego, będą interweniować podczas wypadku samochodowego - wylicza Henryk Skup.

Tradycja OSP sięga grubo ponad stu lat. I tak jak czasy, tak zmienia się rola strażaka. - Teraz praca strażaka to w 75 procentach ratownictwo w wypadkach komunikacyjnych - mówią organizatorzy. Pytani co nie zmieniło się od lat, odpowiadają: - To, że wężem podaje się wodę.

Odwiedzający zobaczą, jak zmieniło się umundurowanie strażaków od początku XX wieku.
Ciekawostką jest mundur-sutanna, podarowany przez jednego z zakonników z Niepokalanowa.
Zaprezentowane zostaną motopompy na kołach z przełomu XVIII i XIX wieku. Pompy nie są już używane podczas akcji, ale nadal są sprawne! Będzie się można o tym przekonać podczas pokazów.
Godziny otwarcia targów dla zwiedzających:
sobota: 9-17, niedziela: 9-14. W sobotę najciekawiej będzie między godziną 13 a 18. W tym czasie zaplanowano koncert orkiestr, wystawy filatelistyczną i historyczną. Od godz. 15 odbędą się pokazy, m.in. gaszenia pożaru. Będzie można zrobić sobie zdjęcia przy wozach bojowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!