Sosnowiec będzie dziś stolicą strażaków

  Sosnowiec będzie dziś stolicą strażaków

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kilka tysięcy strażaków z całej Polski, zawodowych i ochotniczych, przyjedzie w sobotę i niedzielę do hali Expo Silesia w Sosnowcu.
  Wezmą udział w pokazach umiejętności, zaprezentują najnowszy i historyczny sprzęt, spotkają się z premierem Waldemarem Pawlakiem, który jest jednocześnie prezesem Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Niektórzy dostaną nowy sprzęt, inni za halą będą demonstrować, jak gasić pożar.

  - To pierwszy taki zlot w całej Polsce. Na początku pomysł był taki, aby zorganizować go dla tych jednostek, które pomagały na terenach powodziowych w tym roku. Taka forma podziękowania. Ale zrobiło się o tym spotkaniu głośno, zaczęli do nas dzwonić strażacy z całej Polski i mówili, że chcą wziąć udział. Przyjadą nawet z Pojezierza Drawsko-Pomorskiego - mówi Henryk Skup, organizator zlotu.


  Te jednostki, które straciły swój sprzęt podczas powodzi, dostaną pięć samochodów pożarniczych i 23 pompy szlamowe o łącznej wartości 4 milionów złotych. Ponad dwustu strażaków odbierze medale i odznaczenia. Nie zabraknie oczywiście wystawców, którzy zaprezentują sprzęt, narzędzia i akcesoria.

  Do wczoraj zgłoszenie udziału w targach nadesłało prawie 40 producentów. - Dla strażaków to spotkanie ma mieć charakter integracyjny. Będzie biesiada, występy zespołów i kapeli strażackich. Dla ludzi, którzy tu przyjdą, przygotowali mnóstwo spektakularnych akcji. Ugaszą pożar, zniwelują skutki wypadku chemicznego, będą interweniować podczas wypadku samochodowego - wylicza Henryk Skup.

  Tradycja OSP sięga grubo ponad stu lat. I tak jak czasy, tak zmienia się rola strażaka. - Teraz praca strażaka to w 75 procentach ratownictwo w wypadkach komunikacyjnych - mówią organizatorzy. Pytani co nie zmieniło się od lat, odpowiadają: - To, że wężem podaje się wodę.

  Odwiedzający zobaczą, jak zmieniło się umundurowanie strażaków od początku XX wieku.
  Ciekawostką jest mundur-sutanna, podarowany przez jednego z zakonników z Niepokalanowa.
  Zaprezentowane zostaną motopompy na kołach z przełomu XVIII i XIX wieku. Pompy nie są już używane podczas akcji, ale nadal są sprawne! Będzie się można o tym przekonać podczas pokazów.
  Godziny otwarcia targów dla zwiedzających:
  sobota: 9-17, niedziela: 9-14. W sobotę najciekawiej będzie między godziną 13 a 18. W tym czasie zaplanowano koncert orkiestr, wystawy filatelistyczną i historyczną. Od godz. 15 odbędą się pokazy, m.in. gaszenia pożaru. Będzie można zrobić sobie zdjęcia przy wozach bojowych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama