Autobusy PKS-u znikają z Rybnika

  Autobusy PKS-u znikają z Rybnika

  Katarzyna Śleziona

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kolejne cięcia kursów, co niepokoi pasażerów, dramatyczna sytuacja 250 pracowników, którzy dostają niepełne wypłaty w ratach - rybnickiemu Przedsiębiorstwu Komunikacji Samochodowej grozi likwidacja.
  Potwierdza to Elżbieta Maria Wietecha, przewodnicząca Związku Pracowników PKS-u. Informuje, że załoga nie otrzymuje regularnych wypłat już od kwietnia.

  - Za kwiecień i maj dostaliśmy wynagrodzenie w dwóch ratach, a za czerwiec w pięciu. Ostatnie 25 proc. pensji przelano na konta zatrudnionych w środę. A za lipiec nie dostalśmy jeszcze nic. Zaległości wobec naszych pracowników wynoszą 400 tysięcy złotych - mówi Wietecha, która z PKS-em związana jest od 1973 roku.
  - Teraz łza się w oku kręci, gdy słyszy się, że spółka może przestać istnieć. Mimo dramatycznej sytuacji ludzie pracują i starają się, jak mogą. Sama w tym roku zrezygnowałam z 450 złotych dodatku funkcyjnego - dodaje Wietecha.

  Tylko w tym roku odeszło z pracy 27 pracowników.

  - Jeżdżę 34 lata, głównie na dłuższe kursy. Do emerytury zostało mi 1,5 roku. Już kilka razy źle się działo w PKS-ie. Ja jednak jestem optymistą i mam nadzieję, że firma wyjdzie na prostą - mówi Tadeusz Biedrawa, kierowca, który za godzinę pracy dostaje 9 złotych.

  Klienci firmy są zaniepokojeni, bo zauważyli, że od kilku miesięcy autobusów ubywa.

  - PKS nie podejmuje walki o pasażerów, tylko tnie kolejne kursy. Powoduje to spore luki w rozkładzie. Nie wyobrażam sobie, by firma została zlikwidowana, przecież to jeden z najpoważniejszych pracodawców w mieście - mówi Marek Porada, który dojeżdżał do pracy zlikwidowaną z Rybnika do Roju linią Rybnik - Żory. Teraz podróżuje prywatnymi busami.

  Władze firmy mówią, że poślizg z wypłatami jest spowodowany fatalną sytuacją finansową. Poprzedni rok spółka zamknęła stratą w wysokości ponad 2,3 miliona złotych. Jest jednak światełko w tunelu: rybnicki PKS ma pójść pod młotek. Przewoźnik ma być sprywatyzowany. Na sprzedaż wystawił firmę Skarb Państwa.

  - Może to jest szansa, aby PKS nadal istniał - mówi Jerzy Siwica, dyrektor firmy. 2 września nastąpi drugie podejście do próby sprzedania PKS-u. Pierwsze było 22 lipca, kiedy to cena wynosiła 10,5 mln zł. Nie było jednak żadnego kupca. Dlatego cena w drugim podejściu spadła do 9,5 mln zł.

  Tylko w tym roku rybnicki PKS zlikwidował 61 kursów.
  Przed wakacjami rybnicki PKS wycofał z rozkładu jazdy połączenia z Rybnika do Zwonowic, Rydułtów i Knurowa. Zlikwidował też sporo kursów do Gliwic. Od początku lipca nie działa również linia Rybnik - Żory przez Chwałowice, Boguszowice, Świerklany i Rój. - Ta ostatnia miesięcznie przynosiła straty 11 tysięcy złotych. Kurs, żeby na siebie zarabiać musi mieć wpływy z jednego tzw. wozokilometra w wysokości około 3,10 zł. Tymczasem w wielu wypadkach nie sięgają 2 złotych - wyjaśniają szefowie rybnickiego PKS-u. Obecnie firma obsługuje codziennie 30 stałych linii autobusowych, a jeszcze 5 lat temu było ich 45. We wrześniu planuje likwidację kolejnych nierentownych kursów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama