Burmistrz Pszczyny Krystian Szostak kłamcą lustracyjnym?

  Burmistrz Pszczyny Krystian Szostak kłamcą lustracyjnym?

  Sylwia Plucińska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wkrótce dowiemy się, czy Krystian Szostak, burmistrz Pszczyny, popełnił kłamstwo lustracyjne. W Sądzie Okręgowym w Katowicach zakończyło się postępowanie w tej sprawie. A wyniki poznamy w przyszły piątek.
  Początek sprawie dało oświadczenie lustracyjne Szostaka, który stwierdził, że nie pracował, nie pełnił służby i nie był współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL. Jednocześnie wypełnił część B formularza ( przeznaczoną dla tych, którzy w części A przyznali się do współpracy) i tam napisał, że współpracował z SB w latach 1977-1979 jako TW Ryszard.

  Podczas mowy końcowej na wczorajszej rozprawie prokurator wniósł o orzeczenie popełnienia kłamstwa lustracyjnego i utratę prawa wyboru do Sejmu, Senatu, samorządów na okres 7 lat oraz zakaz pełnienia funkcji publicznych przez Szostaka na ten sam okres.
  Ustawa przewiduje dla kłamców lustracyjnych utratę takich praw na czas od 3 do 10 lat. Obrońca stwierdził, że każde zdanie w oświadczeniu Krystiana Szostaka jest adekwatne do rzeczywistości sprzed 30 lat, chociaż występuje w tym przypadku nietypowość postępowania.

  Sędzia Lucyna Schwarz-Okrzesik przesłuchała wczoraj jeszcze ostatniego świadka - Urszulę Przybyłę, która studiowała z Krystianem Szostakiem historię na UŚ i na którą jako TW Ryszard donosił do SB. Kobieta dowiedziała się o tym dopiero niedawno, w trakcie przesłuchania w IPN. Powiedziała sądowi, że Szostak był wspaniałym człowiekiem i za takiego uważa go do dziś. - Dla Krystiana zrobiłabym wszystko - zakończyła.

  Sam burmistrz zaprzecza, że jest kłamcą lustracyjnym.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama