Jankowice: Słomiany żubr powita w niedzielę gości dożynek

  Jankowice: Słomiany żubr powita w niedzielę gości dożynek

  PLUS

  Żubr, to jak wiadomo, jankowicka specjalność. Tutaj od kilkudziesięciu lat znajduje się rezerwat pszczyńskiej linii żubrów. Obecnie także ośrodek edukacji ekologicznej, w którym można oglądać stadko tych wspaniałych zwierząt.
  Słomiana podobizna króla puszczy powstała na specjalnej drewnianej konstrukcji. Na niej dopiero z trzech przyczep słomy uformowana została sylwetka. Z prywatnej posesji, gdzie powstał dożynkowy żubr na miejsce, gdzie będą go mogli oglądać już w tę niedzielę (29 sierpnia) goście zdążający na rolnicze święto do Jankowic, transportowano go z pomocą dźwigu.

  - Przypominało to trochę scenę z filmu "Miś", ale nasz żubr chyba jest większy od tamtego słomianego misia - mówi sołtys.


  Z okazji dożynek rada sołecka postarała się także o wydanie kolorowej mini-monografii wsi Jankowic.

  Uroczystości rozpoczną się o godz. 13 dożynkową mszą w kościele św. Izydora, patrona rolników. Potem będzie korowód i obrzęd wręczenia chleba przez starostów Genowefę Piórko i Czesława Pitloka władzom miasta. W programie jest także wręczenie Orderów Serca Matkom Wsi, rozdanie nagród za konkurs ogródkowy, występy zespołów ludowych i estradowych, wystawy, a wieczorem zabawa.

  Święto plonów obchodzą w tę niedzielę także Miedźna i Suszec, a za tydzień Kobiór.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama