Autostrady do kontroli po skandalu na budowie A1

  Autostrady do kontroli po skandalu na budowie A1

  MIW

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Policja i Centralne Biuro Śledcze skontroluje wszystkie place budowy autostrad w całym województwie! To efekt szwindlu, jaki w Bytomiu dokonał podwykonawca autostrady A1.
  Nocą jego pracownicy wykopywali z terenu budowy tony dolomitowego kruszywa, zastępowali je zwykłą skalą z pobliskiej hałdy, a cenny surowiec sprzedali. Proceder trwał co najmniej od dwóch miesięcy, zakończył się wraz z nocną zasadzką policji i CBŚ, w którą wpadło osiem osób.

  Sąd orzekł o zastosowaniu aresztu tymczasowego wobec czwórki z ośmiu zatrzymanych (resztę zwolniono do domu). Póki co usłyszeli zarzuty o kradzież mienia o znacznej wartości (funkcjonariusze oceniają jego wartość na ok.
  milion złotych), lecz nie można wykluczyć kolejnych zarzutów. Wszystko zależy od tego jak biegli eksperci ocenią potencjalny wpływ ich działalności na budowaną autostradę. Wprawdzie kruszywo podmieniano nie bezpośrednio pod pasem jezdni, a w bliżej nieokreślonym jej sąsiedztwie, lecz zdaniem śledczych i tak mogło to mieć fatalny wpływ na jakość powstającej dopiero drogi.

  - Takie działania mogły naruszyć jej stabilność. Podejrzewamy, że zatrzymane osoby mogły robić to samo przy innych budowach, gdzie były zatrudnione. Dlatego musimy ustalić listę tych miejsc i wspólnie z biegłymi geodetami oraz specjalistami od budowy dróg przeprowadzić tam kontrole. To może być prawdziwy wierzchołek góry lodowej - zapowiada podinspektor Andrzej Gąska, rzecznik śląskiej policji.

  - Obawiam się, że ów patent nie został wymyślony w Bytomiu, ale mógł być wcześniej stosowany przy budowie innych dróg - dodaje prokurator Artur Ott z nadzorującej śledztwo Prokuratury Rejonowej w Bytomiu.

  Jeśli śledczy mają rację i spełni się czarny scenariusz, to pod znakiem zapytania może stanąć terminowe oddanie do użytku blisko 75 kilometrów autostrady A1 w naszym regionie (zakwestionowanie jakości trasy oznaczać będzie bowiem konieczność jej modernizacji, a to pochłonie gigantyczne pieniądze i mnóstwo czasu). A przecież drogowcy obiecywali, że przed Euro 2012 kierowcy będą mogli dojechać od lotniska w Pyrzowicach aż do czeskiej granicy w Gorzyczkach (obecnie gotowy jest tylko 15-kilometrowy kawałek z Sośnicy do Bełku).

  Ponad 20-kilometrowy odcinek z Piekar Śląskich przez Bytom do Zabrza - Maciejowa miał być oddany do użytku w grudniu przyszłego roku. Póki co prac na nim nie wstrzymano. Marcin Hadaj, rzecznik nadzorującej budowę Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował natomiast, że na Śląsk wysłane zostało mobilne laboratorium drogowe kieleckiego oddziału Dyrekcji. Przeprowadzi ono specjalistyczne badania techniczne podbudowy autostrady A1 - pierwsze próbki już pobrano.

  Utworzona specjalna grupa kontrolna sprawdzi też stosowane przy realizacji tej inwestycji procedury.

  - Jeżeli w wyniku jej wykazane zostaną błędy po stronie wykonawcy, nadzoru lub pracowników GDDKiA, w stosunku do wszystkich tych osób zostaną wyciągnięte najsurowsze konsekwencje - zapowiada Marcin Hadaj, choć podkreśla zarazem, iż wstępne ustalenia wskazują na to, że w kradzież miała miejsce w okolicach budowanej autostrady, ale nie na jej jezdni.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Autostrada

   nhb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 17

   Byloby lepiej dla terminow, gdyby kradzieze dokonywane byly jednak obok, a nie na warstwach autostrady. Byloby lepiej dla stanu autostrady, ale kradziez jest oczywiscie kradzieza.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama