Węgierska Górka: obchody 71. rocznicy obrony gminy

  Węgierska Górka: obchody 71. rocznicy obrony gminy

  Łukasz Gardas

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na Żywiecczyźnie kończą się przygotowania do uroczystości upamiętniających 71. rocznicę heroicznej obrony Węgierskiej Górki we wrześniu 1939 roku.
  Walka garstki żołnierzy z przeważającymi siłami wojsk niemieckich określana jest przez historyków mianem "Westerplatte południa".

  W środę (1 września) mieszkańcy gminy, powiatu i zaproszeni goście będą wspominać bohaterów. O godz. 14 w hali widowiskowo-sportowej otwarta zostanie wystawa zdjęć z rekonstrukcji historycznej "Węgierska Górka 1939". Na godz. 15 przewidziano zbiórkę gości i mieszkańców przed Urzędem Gminy. Stamtąd wyruszą do fortu Wędrowiec, gdzie odbędą się uroczystości rocznicowe.

  - Po zakończeniu uroczystości wszyscy będą mogli spróbować żołnierskiej grochówki - zaprasza Marcin Biegun, szef Ośrodka Promocji Gminy Węgierska Górka.

  Obrona Węgierskiej Górki trwała od 2 do 3 września 1939 roku. W tych dniach do ataku na część Żywiecczyzny ruszyła 7. Bawarska Dywizja Piechoty, licząca 17 tysięcy żołnierzy. Oddziały niemieckie szybko znalazły się w okolicach schronów bojowych, m.in. fortu Wędrowiec. Umocnień w Węgierskiej Górce broniła 151. kompania forteczna Węgierska Górka pod dowództwem kpt. Tadeusza Semika (20 żołnierzy). Schron Wędrowiec 3 września powstrzymywał próby przejścia od południa przez Węgierską Górkę oddziałów niemieckich. Polscy żołnierze skapitulowali około godz. 17, po wyczerpaniu amunicji.

  Zginęło pięciu naszych oficerów, pozostali trafili do niewoli. Straty Niemców szacuje się na 200-300 zabitych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama