Wniosek o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury już złożony!

  Wniosek o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury już złożony!

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wniosek o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury już złożony!

  ©arc

  Ma 300 stron, jest pięknie opakowany i dizajnerski - to wniosek aplikacyjny Katowic, który właśnie trafił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od tego, czy będzie dobry zależy, czy mamy szansę starać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
  Wniosek o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury już złożony!

  ©arc

  Dziś wniosek został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie. Wcześniej był pilnie strzeżony, podobnie, jak wnioski 11 aplikujących miast. W sumie już 9 dokumentów trafiło do MKiDN. W połowie października w Warszawie każde z miast kandydujących będzie prezentowało swoje wnioski. Ostateczna decyzja, które miasto będzie ESK 2016 - w 2012 r. My w walce o tytuł planujemy m.in. koncerty w więzieniach i konferencję pt. Miasto marzeń. Wówczas do Katowic przyjedzie słynny architekt ogrodów, Patrick Blanc. Będą też rzeźby marzycieli.

  Zamiast ironii będzie podziw  Rozmawiamy z prof. Tadeuszem Sławkiem, dyrektorem Rady Programowej ESK

  Wniosek to lista atutów miasta, imprez, którymi się chwali, przedsięwzięć edukacyjnych i obywatelskich, które chce realizować. Jest też samokrytyka?
  Jest we wniosku jest próba autooceny. Wady zostały wyliczone. Jednym z mankamentów, który zauważamy w Katowicach, jest zdecydowany niedostatek czegoś, co moglibyśmy nazwać sposobem komunikowania się władzy i mieszkańców. Jednak chodzi o to, aby wady obrócić w dobrą stronę, czyli usprawnić tę komunikację. Myślę, że to powoli się udaje.

  14-osobowa rada współpracowała z biurem przy opracowaniu wniosku. Wniosek jest, więc rada zostanie rozwiązana?
  Nie. Przechodzi do następnej fazy działania. Będziemy wraz z biurem pracowali nad uruchomieniem wydarzeń, które chcielibyśmy, aby wystartowały w 2011 r.

  Pan wierzy w szansę Katowic na ESK. A co z tymi, którzy na hasło "Katowice ESK 2016" nadal uśmiechają się ironicznie?
  Uśmiech nigdy nie szkodzi. Proszę popatrzeć, jaka poważna jest nasza polityka i jakie to jest fatalne w skutkach. Wierzę, że ten uśmiech powoli z ironicznego będzie się zmieniał w uśmiech podziwu.

  Rozmawiała: J. Przybytek

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Katowice ESK

   ca1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   W artykule nic nie wspomina sie, czy Katowice startuja do ESK jako miasto wraz z cala aglomeracja katowicka. Tak startowalo wlasnie Essen z Zaglebiem Rury (Ruhrgebiet). Chorzow startowal do EURO...rozwiń całość

   W artykule nic nie wspomina sie, czy Katowice startuja do ESK jako miasto wraz z cala aglomeracja katowicka. Tak startowalo wlasnie Essen z Zaglebiem Rury (Ruhrgebiet). Chorzow startowal do EURO 2012
   sam (bez aglomeracji katowickiej) i przegral.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo