Ważne
  Giesche SA nadal

  Giesche SA nadal żąda zwrotu części Katowic

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Chociaż sąd nie uznał roszczeń spółki Giesche SA, która po reaktywacji żąda zwrotu przedwojennego majątku, to mieszkańcy Giszowca, Nikiszowca i Załęża w Katowicach nadal nie mogą spać spokojnie.
  Wyrok dotyczy tylko części żądań właścicieli akcji i jest nieprawomocny. Pełnomocnik spółki mec. Leszek Pachulski zapowiada, że go zaskarży. Sprawę może zamknąć dopiero zniknięcie spółki z rejestru sądowego. Taki wniosek złożyła katowicka Prokuratura Okręgowa.

  Przed wojną do Giesche - spółki z amerykańsko-niemieckim kapitałem - należała jedna trzecia Katowic: osiedla, kopalnie, działki. Majątek w czasach PRL-u został znacjonalizowany.
  W roku 1960 Amerykanie otrzymali od Polski odszkodowanie za utracony majątek. Akcje przywieziono do kraju. Miały zostać zniszczone, a trafiły w... ręce warszawskiego kolekcjonera. Ten po 10 latach sprzedał je Markowi N. , który 5 lat temu reaktywował firmę Giesche. Mógł to zrobić, bo w wyniku błędu urzędników, spółka formalnie nadal istniała.

  W 2009 roku NSA orzekł, że Giesche SA nadal istnieje. Kwestionował to katowicki samorząd. Po wyroku WSA w Warszawie, który kilka dni temu uznał, iż spółka nie może się domagać zwrotu przedwojennego majątku, urzędnicy nie kryją satysfakcji. - To krok do przodu - mówi Waldemar Bojarun, rzecznik prezydenta Katowic.

  Samorządowi w tej sprawie doradza Tomasz Pietrzykowski, były wojewoda śląski. Ostrzega przez zbytnim optymizmem: - Wyrok nie dosyć, że jest nieprawomocny, to dotyczy tylko spraw prowadzonych w resorcie gospodarki. A przecież Giesche swoje roszczenia wysunęła także pod adresem wojewody śląskiego i MSWiA - podkreśla.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stickstoffwerke Königshütte

   Angelus Silesius Junior (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 19

   "prawę może zamknąć dopiero zniknięcie spółki z rejestru sądowego. Taki wniosek złożyła katowicka Prokuratura Okręgowa. " Poloki juz tak ros srobjyli: ok.1926 w Królewskiej Hucie ze...rozwiń całość

   "prawę może zamknąć dopiero zniknięcie spółki z rejestru sądowego. Taki wniosek złożyła katowicka Prokuratura Okręgowa. " Poloki juz tak ros srobjyli: ok.1926 w Królewskiej Hucie ze Stickstoffwerkami.
   A potym w Genewie im walneli tako wysoko kara za dyskryminacja obcej wlasnosci i inwestycji, ze sie az poplakali - i osmieszyli miedzynarodowo. Najgorszo bola wieeelko szkody renomy, az do Ameryki.
   No ale widac kat.prokuratura, to ino gorole - nie znajom historii. :))

   google: Chorzów factory casezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Giesche?

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 22

   Nie weszli w posiadanie akcji w normalny, bankowo-cywilizowany sposób, nic im się nie należy

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama