18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego szkoły nie chcą za darmo mleka, owoców?

Teresa Semik
morguefile
Mleko w szkole to problem, bo trzeba wywozić kubki po jego spożyciu, ktoś musi zająć się jego dystrybucją wśród uczniów, ewentualnie pozbierać po parę groszy za mleko smakowe, a przecież nikt dodatkowej złotówki za tę obsługę dla nauczycieli nie wyłoży.

Dlatego wbrew sloganowej reklamie: "Pij mleko! Będziesz Wielki", akcja pokazała raczej małość naszych placówek oświatowych.

Zdaniem Witolda Panasa z Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Katowicach, nasze województwo pod względem ilości wypijanego mleka w szkołach zajmuje drugie miejsce po mazowieckim. Skoro jest tak dobrze, dlaczego tylko 62 proc. podstawówek i 6 proc. gimnazjów bierze udział w tej akcji? Dane te świadczą o tym, że akcja kuleje od początku i unijny program ma raczej zastępować rynek zbytu dla producentów mleka niż wyłącznie promować zdrowy styl życia wśród młodych ludzi.

Kartonik o pojemności 0,2-0,25 l białego mleka rozprowadzany w szkołach podstawowych za darmo nie może kosztować więcej niż 70 gr. Na tę kwotę składa się dotacja budżetu państwa (obecnie 47 gr) oraz UE (23 gr). Obostrzenia cenowe muszą być, bo inaczej producenci windowaliby koszty bez umiaru.

Jeśli uczniowie wolą mleko smakowe, to różnicę ponad 70 gr najczęściej pokrywają sami, albo robi to, na przykład, samorząd.

W Szkole Podstawowej nr 5 w Rybniku większość dzieci woli smakowe i dyrekcja uwzględnia te upodobania w rozmowie z dostawcą. W SP nr 44 w Katowicach-Szopienicach uczniowie takiego wyboru nie mają, bo nie ma kto zbierać pieniędzy za kartonik smakowego. Co czwarty uczeń mleka nie pije wcale.

Gimnazja przerzucają odpowiedzialność na uczniów. Skoro nie chcą pić mleka, to po co mamy angażować się w unijny program "Szklanka mleka". To, co udało się na Zachodzie Europy, gdzie roczne spożycie mleka jest co najmniej dwukrotnie wyższe niż w Polsce, nie musi udać się w naszej oświacie.
- W tym roku szkolnym zmieniły się zasady składania wniosków o finansowanie programu, może nie wszyscy zainteresowani o tym wiedzieli. Stąd tak mało zgłoszeń przed pierwszym dzwonkiem - zastanawia się Witold Panas.

Tymczasem jeszcze gorzej zapowiada się akcja "Owoce w szkole", ale szkoły mają czas do 10 września, by złożyć wnioski o dofinansowanie porcji warzyw i owoców. Tu niezadowolenie z dostaw jest duże.

- Dzieci dostawały po brudnym jabłku lub brudnej gruszce i zafoliowane plasterki marchewki, czasem z papryką. Niechętnie to jadły - mówi Jolanta Wolny z Zespołu Szkół nr 3 w Dąbrowie Górniczej. - Mamy nadzieję, że znajdziemy dostawcę chipsów ziemniaczanych lub marchwianych.

- Zestawy owoców i warzyw były mało urozmaicone - dodaje Bożena Murek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 45 w Bytomiu.

Codzienna porcja dla jednego ucznia powinna kosztować 1,03 zł. Zdaniem radnej Tychów Urszuli Paździorek-Pawlik, z zawodu lekarza, realizacja programu "Owoce w szkole" to wielkie nieporozumienie.

- Nie o to chodzi, by zwiększyć sprzedaż marchwi na rynku - mówi. - Uczniowie powinni dostać codziennie plastikowy kubek świeżego soku z owoców lub warzyw, a nie zwiedą marchewkę. Wtedy ta akcja będzie miała sens. Gimnazjalistom może zaproponować, na przykad, jogurty. Trzeba tylko się postarać.

śniadanie 610 kcal
mleko, szklanka - 47kcal
jajecznica, 2 jaja - 212kcal
szynka z piersi kurczaka - 85kcal
chleb pszenny, kromka - 266kcal
drugie śniadanie 411kcal
drożdżówka z jabłkiem - 258kcal
biały twarożek, 75 g - 113kcal
brzoskwinia - 40kcal

obiad 370kcal
brokuły - 30kcal
fasola szparagowa - 28kcal
ziemniaki - 80kcal
filet z kurczaka, 100 g - 116kcal
podwieczorek 130 kcal
arbuz 100g - 30 kcal
budyń śmietankowy - 100kcal

kolacja 421kcal
chleb razowy, kromka - 189kcal
filet z mintaja - 68kcal
papryka 27kcal
nektar mandarynka - 45kcal
jogurt 150 g - 92kcal

czekolada mleczna - 605 kcal
czekolada biała, 100 g - 564kcal
baton Kinder Country - 553kcal
baton 3Bit - 525kcal
baton Snickers - 509kcal
czekoladki, 30 g - 478kcal
baton Mars - 454kcal
gofry bez datatków, sztuka - 473kcal
babka piaskowa 30 g - 418 kcal
boczek wądzony 50 g - 287kcal
bagietka francuska - 217kcal
chipsy, 1/3 paczki - 533kcal
chipsy ziemniaczane, 25 g - 529kcal
chrupki kukurydziane - 485kcal
paluszki - 378kcal
pizza 115 g - 197 kcal
cheese burger, 100 g - 300kcal
hamburger, 100 g - 420kcal
bułka mleczna - 307kcal
bułka kajzerka - 290kcal
lody - 250kcal
małe frytki - 227kcal

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!