Ważne
  Dlaczego szkoły nie chcą za darmo mleka, owoców?

  Dlaczego szkoły nie chcą za darmo mleka, owoców?

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mleko w szkole to problem, bo trzeba wywozić kubki po jego spożyciu, ktoś musi zająć się jego dystrybucją wśród uczniów, ewentualnie pozbierać po parę groszy za mleko smakowe, a przecież nikt dodatkowej złotówki za tę obsługę dla nauczycieli nie wyłoży.
  Dlatego wbrew sloganowej reklamie: "Pij mleko! Będziesz Wielki", akcja pokazała raczej małość naszych placówek oświatowych.

  Zdaniem Witolda Panasa z Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Katowicach, nasze województwo pod względem ilości wypijanego mleka w szkołach zajmuje drugie miejsce po mazowieckim. Skoro jest tak dobrze, dlaczego tylko 62 proc. podstawówek i 6 proc. gimnazjów bierze udział w tej akcji? Dane te świadczą o tym, że akcja kuleje od początku i unijny program ma raczej zastępować rynek zbytu dla producentów mleka niż wyłącznie promować zdrowy styl życia wśród młodych ludzi.

  Kartonik o pojemności 0,2-0,25 l białego mleka rozprowadzany w szkołach podstawowych za darmo nie może kosztować więcej niż 70 gr. Na tę kwotę składa się dotacja budżetu państwa (obecnie 47 gr) oraz UE (23 gr). Obostrzenia cenowe muszą być, bo inaczej producenci windowaliby koszty bez umiaru.

  Jeśli uczniowie wolą mleko smakowe, to różnicę ponad 70 gr najczęściej pokrywają sami, albo robi to, na przykład, samorząd.

  W Szkole Podstawowej nr 5 w Rybniku większość dzieci woli smakowe i dyrekcja uwzględnia te upodobania w rozmowie z dostawcą. W SP nr 44 w Katowicach-Szopienicach uczniowie takiego wyboru nie mają, bo nie ma kto zbierać pieniędzy za kartonik smakowego. Co czwarty uczeń mleka nie pije wcale.

  Gimnazja przerzucają odpowiedzialność na uczniów. Skoro nie chcą pić mleka, to po co mamy angażować się w unijny program "Szklanka mleka". To, co udało się na Zachodzie Europy, gdzie roczne spożycie mleka jest co najmniej dwukrotnie wyższe niż w Polsce, nie musi udać się w naszej oświacie.
  1 3 4 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama