Polska szkoła dogania świat

  Polska szkoła dogania świat

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Z Krystyną Szumilas, wiceminister edukacji narodowej, rozmawia Monika Krężel
  Polska szkoła dogania świat

  ©Arkadiusz Gola

  Czy ministerstwo nie jest zaskoczone, że w tym roku i w ubiegłym do pierwszej klasy poszło tak mało sześciolatków? W woj. śląskim będzie to grupa 3 tys. 136 maluchów, czyli 8 proc. wszystkich 6-latków. W 2009 roku było ich 3,7 proc.

  Rodzice ciągle jeszcze zapisują dzieci do szkoły. W tym roku w niektórych miejscach w Polsce dwu-, a nawet trzykrotnie więcej sześciolatków rozpocznie naukę w szkole. To pokazuje, że rodzice coraz bardziej przekonani są do tego, by ich dziecko rozpoczęło naukę w pierwszej klasie. Mieli czas, by zobaczyć, jak szkoła jest przygotowana na przyjęcie najmłodszych i stwierdzili, że placówki są przyjazne i kolorowe.
  Rodzice przyglądali się też tym sześciolatkom, które we wrześniu ubiegłego roku rozpoczęły naukę. Widzą, że dzieci dobrze sobie w niej radzą. Dlatego obniżając wiek szkolny, pozostawiliśmy decyzję rodzicom.

  Czy twórcy reformy nie spodziewali się większej grupy dzieci zaczynających edukację?
  To nie są zawody. Daliśmy czas szkołom, by do tego procesu dobrze się przygotowały, aby rodzice z pełnym przekonaniem mogli wysłać tam swoje pociechy. Cieszy mnie to, że liczba sześciolatków w szkołach rośnie. Dla nich jest to szansa na lepszy rozwój. Dzisiaj sześciolatek jest inny niż 20-30 lat temu. Rzeczywistość się zmieniła, dzieci szybciej się uczą, mają kontakt z mediami, komputerami. Szkoła jest im potrzebna, by swoją wiedzę mogły uporządkować i wykorzystać. Zmiana podejścia do kształcenia i zmiana programów dają efekty. Wystarczy spojrzeć na międzynarodowe badanie PISA dotyczące 15-latków powtarzane co 3 lata. W kolejnych badaniach polscy uczniowie mają coraz lepsze wyniki. Byliśmy poniżej średniej, teraz jesteśmy powyżej. Największy skok nastąpił w umiejętności czytania ze zrozumieniem.
  1 3 4 5 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama