Ważne
  Takiego obiektu jak w Bielsku, nie ma żadna szkoła muzyczna

  Takiego obiektu jak w Bielsku, nie ma żadna szkoła muzyczna

  NET

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Takiego obiektu jak w Bielsku, nie ma żadna szkoła muzyczna

  ©Łukasz Klimaniec

  Oficjalnie oddana została do użytku sala koncertowa Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. Żadna inna szkoła w Europie nie może pochwalić się tak nowoczesnym obiektem.
  Takiego obiektu jak w Bielsku, nie ma żadna szkoła muzyczna

  ©Łukasz Klimaniec

  Akustyka jest porównywalna do tej w studiu nagrań im. Lutosławskiego w Warszawie. To w zasadzie cały kompleks muzyczny z salami do ćwiczeń, garderobami, zapleczem, magazynami. Scena o powierzchni 100 m kw. mieści orkiestrę symfoniczną i 40-osobowy chór. Posiada zapadnię na fortepian, który spod sceny wjeżdża windą. Szkoła kupiła też instrumenty, m.in. dwa fortepiany najwyższej klasy, wykorzystywane podczas Konkursów Chopinowskich.
  Produkcja jednego z nich - włoskiej firmy Fazioli - trwała dwa lata, a jego koszt to ponad pół miliona złotych. Widownia ma 340 miejsc, z każdego doskonale widać to, co dzieje się na estradzie. - W najdalszym miejscu sali słyszymy instrument tak samo, jakbyśmy byli tuż przed sceną - zapewnia Andrzej Kucybała, dyrektor bielskiego "muzyka".

  Sala o wysokości czteropiętrowego bloku ma kształt sześciokąta, Jej ściany wyłożono drzewem wiśniowym i bukowym. Nie są gładkie. Liczne wypukłości to tzw. ustroje akustyczne, które rozbijają dźwięk i nie dopuszczają do jego zanikania. Sufit pokryty został specjalnymi kasetonami i ekranami akustycznymi, które nie tłumią, tylko odbijają dźwięki, aby równomiernie docierały do wszystkich słuchaczy.

  Sala kosztowała 19 mln zł. Unijna dotacja stanowiła 85 proc. tej kwoty, resztę dołożyło Ministerstwo Kultury. Z sali skorzystają nie tylko uczniowie. Organizowane tu będą otwarte koncerty.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama