Obrona getta w Będzinie

  Obrona getta w Będzinie

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Podczas próby generalnej aktorzy rekonstrukcji nie mieli jeszcze na sobie kostiumów

  Podczas próby generalnej aktorzy rekonstrukcji nie mieli jeszcze na sobie kostiumów ©Lucyna Nenow

  Na placu Kazimierza Wielkiego w Będzinie odbyła się próba generalna rekonstrukcji historycznej "Obrona getta będzińskiego". Za tydzień, też w tym miejscu, będzie można oglądać końcowy efekt.
  Podczas próby generalnej aktorzy rekonstrukcji nie mieli jeszcze na sobie kostiumów

  Podczas próby generalnej aktorzy rekonstrukcji nie mieli jeszcze na sobie kostiumów ©Lucyna Nenow

  W inscenizacji bierze udział około 200 osób. Poza aktorami teatru "Preventorium" mieszkańcy Będzina, młodzież oraz uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych. Widowisko historyczne, choć spektakularne, prowokuje do pytania o granice rekonstrukcji. Czy dzieci powinny oglądać i brać udział w scenach z użyciem broni? - Jeśli jest to fachowo i zgodnie z prawdą historyczną pokazane, nie widzę w tym nic złego - podkreśla Iwona Więcławek-Wardyniec, psycholog z Czeladzi.
  - Taka jest nasza historia. Oczywiście dzieci trzeba wcześniej przygotować, opowiedzieć. Bardziej drastyczny wpływ na ich psychikę mają gry komputerowe - dodaje. Rodzice dzieci z SP 1, 10, 11 i 6, które biorą udział w inscenizacji musieli wyrazić na to zgodę. Część odmówiła. Wcześniej nauczyciele na specjalnych lekcjach przedstawili tło historyczne i przygotowywali dzieci.

  Pierwsze sceny rekonstrukcji to spokojne obrazy życia w gettcie. W kolejnych obrona bunkra i wywózka z getta.

  - Impreza ma większy rozmach niż rok temu, ale scen dosłownych jest mniej. Scena ze strzałami nie rozegra się raczej na oczach widzów - mówi Andrzej Ciszewski, współreżyser, dyrektor teatru Preventorium.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama